Jezioro Mono

Jezioro Mono

Jezioro Mono

24.05.2012

Z daleka jezioro nie robi wrażenia wyjątkowego, co zresztą widać po minach moich towarzyszy i pytaniach, właściwie to po co tam jedziemy ? Do South Tufa Area docieramy boczną, żwirową drogą (główną gdzieś przeoczyliśmy – taki dzień…) i tu wątpliwości znikają, a ich miejsce zastępuje błyskawicznie fotograficzny amok.

Poniżej fragment relacji, więcej zdjęć i całość tekstu znajduje się na eclipses.eu:

Wieże tufowe zaczynają się spory kawałek od obecnego brzegu jeziora, które utraciło znaczną część wody w wyniku podkradania jej ze strumieni je zasilających przez Los Angeles. W ostatnich latach podpisano stosowne ustalenia, których celem jest przywrócenie dawnego poziomu jeziora co oznacza jednak, że to najbliższe lata będą krytyczne dla fotografowania tych niezwykłych form, bowiem za kilkanaście… może więcej… lat formy te skryją się w toni niezwykłego jeziora, o dziesięciokrotnie wyższym zasoleniu od mórz, i ponad 100-krotnie wyższej zasadowości. Jeziora, w którym NASA poszukuje, skutecznie zresztą, obcych form życia.

Docieramy do brzegu jeziora. Wokół wznoszą się białe stalagmity podwodnych niegdyś źródeł. W tle widać ośnieżone stoki Gór Skalistych. Woda jest gęsta i tłusta, w zależności od ustawienia filtra polaryzacyjnego raz wieże tufowe wznoszą się w przestrzeni, z niezakłóconym odbiciem w niebieskiej jak niebo wodzie, raz odcinają się na tle złotej cieczy. Wędrujemy ścieżką w prawo, pomiędzy kolejne wieże, bastiony i fortece. Widoki zapierają dech, a już zdawało się, że niczym nie zaskoczę moich towarzyszy. A jednak chyba po raz kolejny udało się.

Na koniec, tuż przed powrotem do samochodu, na jednej z wież, na wyciągnięcie ręki siada jeżyk, o zielonej główce i fioletowo mieniących się skrzydłach. Robię kolejne zdjęcia zastanawiając się, dlaczego nie odlatuje. W końcu sięgam do niego ręką, by sprawdzić czy jest zdrowy. Gdy dzieli mnie zaledwie parę centymetrów – odlatuje. Pora ruszać w drogę.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *