Anteny śledzące ESA nawiązują kontakt z misją Phobos-Grunt

Anteny śledzące ESA nawiązują kontakt z misją Phobos-Grunt

Anteny śledzące ESA nawiązują kontakt z misją Phobos-Grunt

22.11.2011

We wtorek 22 listopada stacja śledzenia misji głębokiego nieba Europejskiej Agencji Kosmicznej w Perth w Australii nawiązała łączność z rosyjską sondą Phobos-Grunt, która utknęła na orbicie wokół Ziemi zamiast wykonać dwa planowane manewry, które miały ją skierować ku Marsowi i jego księżycowi. Kontakt z sondą urwał się wkrótce po jej starcie 8 listopada. Rosjanie zwrócili się do ESA z prośbą o pomoc w nawiązaniu kontaktu z sondą. Ponieważ orbita sondy nie była wystarczająco dokładnie określona antenę w Perth zmodyfikowano tak, by nadawać niskiej mocy sygnał w szerokim kącie. Moc zredukowano także dlatego, ze odbiornik sondy Phobos-Grunt został zoptymalizowany do odbioru słabych sygnałów głęboko w przestrzeni międzyplanetarnej.

22 listopada antena w Perth została skierowana w stronę przewidywanej pozycji sondy – między 20:21 a 20:28 GMT antena nadała zestaw poleceń dostarczonych przez Rosjan. Ze względu na małą wysokość nad horyzontem sonda miała być widoczna przez sześć do dziesięciu minut w trakcie każdej orbity, a szybki przelot dodatkowo wprowadzał znaczącą zmienność częstotliwości sygnału. Jednak pomimo to sesja komunikacyjna zakończyła się pomyślnie. Polecenia nakazały orbiterowi włączyć nadajnik w wysłać sygnał w stronę 15-metrowej anteny. Dane tak uzyskane zostały przesłane Rosjanom.

Kwestią otwartą pozostaje to, czy – jeżeli uda się odzyskać kontrolę nad sondą – będzie istniała możliwość kontynuowania misji – pierwotne okno umożliwiające jej dotarcie do Phobosa zamknęło się zanim nawiązano łączność.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *