Amerykański astronauta z wizytą w Polsce

Amerykański astronauta z wizytą w Polsce

Amerykański astronauta z wizytą w Polsce

09.03.2011

W dniach 14-18 marca 2011 roku pułkownik George Zamka, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, odwiedzi Polskę na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Astronauta odbierze Order Zasługi RP nadany mu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz spotka się z dziećmi i młodzieżą.

Pułkownik George Zamka dotychczas dwukrotnie odwiedził Polskę na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Odbył kilkadziesiąt spotkań w całym kraju, w których udział wzięło ponad 5 000 osób, przede wszystkim młodzież ze wsi i małych miejscowości. Podczas pierwszej wizyty w 2008 roku odwiedził m.in. Beskidzki Klub Astronomiczny „Polaris” w Sopotni Wielkiej, a także spotkał się z uczestnikami programów lokalnych PAFW. W drugiej wizycie, która miała miejsce w maju 2010 roku, towarzyszyła mu załoga promu kosmicznego „Endeavour”.

Za osobiste zaangażowanie w działania edukacyjne polskiej młodzieży oraz promowanie Polski w świecie Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał pułkownikowi Zamce Order Zasługi RP.

Podczas obecnej wizyty w Polsce George Zamka spotka się z młodymi ludźmi, aby opowiedzieć im o swoich doświadczeniach, zainspirować do podejmowania wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów i wytrwałego dążenia do ich realizacji. Astronauta odwiedzi dwie miejscowości – Babice (w woj. małopolskim) oraz Zielonkę (w woj. mazowieckim), w których samorząd aktywnie uczestniczy w realizacji programów PAFW. Astronauta spotka się także z uczniami zrzeszonymi w Klubach Młodego Odkrywcy – stworzonych w ramach programu PAFW „Równać Szanse” – i działających w kilkudziesięciu szkołach w całej Polsce. Obecnie ich działalność koordynuje Centrum Nauki Kopernik.

Kalendarz wizyty:

  • 14.03 – spotkanie w szkole w Babicach (woj. małopolskie, ok. 60 km od Krakowa)
  • 16.03 – spotkanie w szkole w Zielonce (woj. mazowieckie, ok. 10 km od Warszawy)
  • 18.03 – spotkanie z Klubami Młodego Odkrywcy w Centrum Nauki Kopernik (Warszawa)

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *