Niezwykłe wideo ukazuje 30 lat badań asteroid

Niezwykłe wideo ukazuje 30 lat badań asteroid

Niezwykłe wideo ukazuje 30 lat badań asteroid

26.08.2010

Niezwykłe wideo wykonane przez Scotta Manleya z Obserwatorium Armagh ukazuje lokalizację wszystkich znanych asteroid począwszy od roku 1980 – wraz z momentem ich odkrycia, nowe ukazując na biało, by ukazać postępy w badaniach.

Licznik w lewym dolnym rogu filmu ukazuje czas oraz liczbę znanych asteroid. W początkowej części można zauważyć wyróżnione okresy odkryć w linii między Jowiszem i Ziemią będące wynikiem poszukiwań księżyców Jowisza. W połowie lat 90-tych tempo odkryć wyraźnie wzrasta – w tym czasie pojawiają się automatyczne przeglądy nieba poszukujące między innymi asteroid. Ich większość skierowana jest w stronę przeciwną od Słońca co wyraźnie widać na filmie.

Na początku 2010 roku pojawia się nowy przegląd nieba – WISE – obejmujący strefy prostopadłe do linii łączącej Ziemię i Słońce.

Na czerwono oznaczono obiekty, których orbity przecinają orbitę Ziemi. Jak do tej pory odkryto ponad pół miliona asteroid, ale jak widać na filmie nic nie wskazuje na to, że tempo odkryć ma w najbliższym czasie się zmniejszyć.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *