Krakowski Zlot Teleskopów

Krakowski Zlot Teleskopów

Krakowski Zlot Teleskopów

11.09.2009

Trwają obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. We wrześniu, w Krakowie – mieście kopernikańskim – między innymi spotkają się studenci astronomii z całego świata oraz zbierze się Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Tym wydarzeniom towarzyszy wiele atrakcyjnych imprez, na przykład: wystaw, odczytów i pokazów nieba, przeznaczonych dla każdego, kto interesuje się badaniami Kosmosu.
Wszystkich posiadaczy instrumentów astronomicznych zapraszamy 11 września na godzinę 18:00 na zlot teleskopów wszelakich do Ogrodu Doświadczeń (al. Pokoju 67, naprzeciw galerii handlowej M1). Celem zlotu będzie wymiana doświadczeń posiadaczy teleskopu, możliwość zapoznania się ze sprzętem astronomicznym oraz (jeśli pogoda pozwoli) obserwacje nocnego nieba.

Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych, którzy nie mają własnych teleskopów czy lunet. Można będzie porozmawiać o teleskopach, poobserwować niebo przez wszystkie lunety, jakie pojawią się na zlocie. Szczególnie zapraszamy nauczycieli i uczniów! Zaplanowano prezentacje teleskopów szkolnych (tanich, prostych w użyciu, o dobrej jakości obrazu i odpornych na uszkodzenia). Będzie także okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną z okazji MRA2009 (programy: „Wszechświat własnymi rękami”, „Nazywam się Galileusz” itp.). Przewidziano również organizację quizów i konkursów dla uczestników zlotu. Między innymi zawodów „Człowiek kontra maszyna – czy jesteś szybszy od automatycznego teleskopu Goto?”.

Po zmierzchu, na wolnym powietrzu przedstawiane będą prezentacje multimedialne na temat teleskopów i prostych obserwacji astronomicznych. Zaprezentowane zostanie także wykorzystanie prostych kamer internetowych, a w tym pokazy księżyców Jowisza na żywo na dużym ekranie.

Organizatorami są: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego, Muzeum Inżynierii Miejskiej – Ogród Doświadczeń im.S.Lema, klub astronomiczny „Regulus” i firma „Astrokrak”.

Uczestnicy, którzy planują przyjazd na zlot wraz z teleskopem, proszeni są o zgłoszenie się drogą e-mailową na adres: rok2009@astro.as.up.krakow.pl z dopiskiem „Zlot” w temacie wiadomości. Prosimy o informacje o potrzebie zasilania teleskopu prądem 230V, o rodzaju teleskopu itp.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *