Sonda Venus Express zaobserwowała niezwykłą poświatę atmosfery Wenus

Sonda Venus Express zaobserwowała niezwykłą poświatę atmosfery Wenus

Sonda Venus Express zaobserwowała niezwykłą poświatę atmosfery Wenus

24.02.2009

Sonda Venus Express Europejskiej Agencji Kosmiczne zaobserwowała niezwykłą luminescencję nocnej strony atmosfery planety. Emisja w paśmie podczerwieni jest generowana przez tlenek azotu. Poświata nie może być obserwowana nieuzbrojonym okiem jednak sonda Venus Express jest wyposażona w spektrometr VIRTIS (Visible and Infrared Thermal Imaging Spectrometer) umożliwiający obserwacje między innymi w paśmie podczerwonym, niewidocznym dla ludzi.

VIRTIS zarejestrował poświatę tlenku azotu na Wenus dwukrotnie. Tego typu obserwacji dokonano po raz pierwszy dla jakiejkolwiek planety.

„Poświata nocna dostarcza nam dużo nowych informacji „- mówi Antonio García Muńoz z Instituto de Astrofísica de Canarias na Teneryfie w Hiszpanii (w trakcie, gdy dokonano odkrycia pracujący w Australian National University). -” Badania te dostarczają szczegółowych informacji na temat temperatury, kierunku wiatru, budowy i składu chemicznego atmosfery.”

Poświata jest wynikiem oddziaływania na atmosferę Wenus promieniowania ultrafioletowego które rozbija złożone cząstki na prostsze oraz na pierwiastki. Wolne atomy w określonych warunkach łączą się ponownie, a powstająca cząstka może mieć, również w określonych warunkach, nadmiar energii która jest uwalniana jako promieniowanie elektromagnetyczne. Po stronie dziennej to promieniowanie jest zbyt słabe w porównaniu do światła słonecznego by możliwa była jego obserwacja. Po stronie nocnej, gdzie atomy dostają się dzięki intensywnym wiatrom, poświatę mogą rejestrować przystosowane do tych celów instrumenty takie jak spektrometr Virtis.

Poświatę nocną w podczerwieni obserwowano wcześniej na Wenus dla cząstek tlenu i hydroksylu jednak po raz pierwszy w tym paśmie wykryto tlenek azotu. Dane te dostarczają informacji na temat partii atmosfery Wenus z obszarów powyżej szczytów chmur. Emisje tlenu i hydroksylu dotyczą rejonów między 90 a 100 km podczas gdy tlenek azotu występuje na wysokości 110-120 km.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *