Sonda MRO fotografuje ślady rozpadu i upadku bolidu na Marsie

Sonda MRO fotografuje ślady rozpadu i upadku bolidu na Marsie

Sonda MRO fotografuje ślady rozpadu i upadku bolidu na Marsie

07.02.2009

Kamera Context Imager (CTX) na pokładzie sondy Mars Reconaissance Orbiter zauważył wiele nowych śladów impaktów na powierzchni Marsa i poprosiła zespół HiRISE (Hight Resolution Imaging Science Experiment) o wykonanie szczegółowych zdjęć tych rejonów aby potwierdzić pochodzenie tych śladów oraz by zidentyfikować oraz zmierzyć kratery.

Grupy kraterów zdają się być powszechne gdy te małe, mające zazwyczaj mniej niż metr, obiekty rozpadają się w rozrzedzonej atmosferze Marsa i tworzą grupy o średnicy kilkuset metrów. Ukazany na zdjęciach przykład powstał w wyniku uderzenia, które nastąpiło między majem 2003 roku a wrześniem 2007 roku. Po raz pierwszy to miejsce zauważono na zdjęciach CTX wykonanych w marcu 2008 roku, jednak w trakcie analizy wcześniejszych zdjęć CTX zauważono go również na zdjęciu z września 2007 roku.

Nie ma ich natomiast na wcześniejszym zdjęciu tego rejonu wykonanym przez kamerę THEMIS na pokładzie sondy Mars Odyssey z maja 2004 roku. Ciemne ślady powstały w wyniku naruszenia wierzchniej warstwy pyłu. Podobnie wszystkie pozostałe ślady nowych zderzeń odkryto jedynie w obszarach Marsa pokrytych pyłem.

Choć grupy kraterów na marsie są dość powszechne – pokazany przykład jest o tyle wyjątkowo, że pomiędzy dwoma największymi kraterami jest widoczna ciemna linia. Astronomowie sądzą, że bolid rozpadł się na dwie prawie dokładnie równe połowy, które zderzając się blisko siebie z powierzchnią Marsa wytworzyły fale uderzeniowe o identycznej sile, które oddziałując ze sobą naruszyły warstwę pyłu wzdłuż widocznej linii.

Setki tych małych obiektów zderzają się z Marsem co roku. Podobna liczba małych fragmentów asteroid wpada w gęstrzą atomsferę Ziemi spalając się w niej zanim dotrą do powierzchni.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *