Gwiezdne żłobki w odległej galaktyce

Gwiezdne żłobki w odległej galaktyce

Gwiezdne żłobki w odległej galaktyce

19.01.2009

Dzięki precyzji i możliwościom obserwacji w podczerwieni teleskopu ESO VLT (Very Large Telescope) astronomowie odkryli młode, masywne gwiezdne żłobki w niedalekiej galaktyce – NGC 253. Centrum tej galaktyki wydaje się być zdominowane przez super masywną czarną dziurę – bliźniaczkę tej, która znajduje się w jądrze Drogi Mlecznej.

najprawdopodobniej są to bardzo aktywne gwiezdne żłobki, w których liczne gwiazdy przedzierają się przez swoje pyłowe kokony

Jose Antonio Acosta-Pulido

Astronomowie z hiszpańskiego Instituto de Astrofísica de Canarias wykorzystali instrument NACO (podnoszący rozdzielczość teleskopu dzięki wykorzystaniu optyki adaptywnej) zainstalowany na teleskopie ESO VLT by zbadać szczegółowo budowę NGC 253, jednak z najjaśniejszy, a zarazem zawierających najwięcej pyłu, galaktyk spiralnych widocznych na niebie. Optyka adaptywna (AO – Adaptive Optics) umożliwia korygowanie rozmycia obrazu powstające, gdy światło odległych obiektów przechodzi przez ziemską atmosferę. Turbulencje atmosferyczne powodują mruganie gwiazd, które tak podoba się poetom jednak stanowi znaczne utrudnienie dla astronomów. Zastosowania AO umożliwia teleskopowi osiągnięcie obrazów takich, jak gdyby znajdował się on poza atmosferą Ziemi.

Instrument NACO umożliwił zarejestrowanie w sąsiedniej galaktyce szczegółów o średnicy 11 lat świetlnych. „Nasze obserwacje dostarczyły tak doskonale szczegółowych informacji, że po raz pierwszy możemy je porównać z najlepszymi danymi radiowymi uzyskanymi dla tego obiektu – mapami radiowymi stworzonymi ponad dziesięć lat temu „- mówi Juan Antonio Fernández-Ontiveros, główny autor publikacji przedstawiającej wyniki w MNRAS Letters.

Astronomowie zidentyfikowali 37 jasnych regionów – ponad trzykrotnie wcześniej niż w poprzednich pracach – ciasno upakowanych w niewielkim obszarze wokół jądra galaktyki obejmującym około 1% całego obiektu. Po połączeniu danych NACO z danymi z innego instrumentu zainstalowanego na VLT – VISIR, ze zdjęciami wykonanymi przez teleskop kosmiczny Hubble oraz danymi obserwacyjnymi radioteleskopów VLA (Very Large Array) i VLBI (Very Large Baseline Interferometer) zespół mógł określić naturę tych regionów.

„Jesteśmy zdania, że najprawdopodobniej są to bardzo aktywne gwiezdne żłobki, w których liczne gwiazdy przedzierają się przez swoje pyłowe kokony „- mówi członek zespołu ose Antonio Acosta-Pulido. Ze względu na intensywność zachodzących w niej procesów galaktyka NGC 253 jest klasyfikowana jako galaktyka aktywna gwiazdotwórczo (starburst galaxy). Każdy z zaobserwowanych regionów może zawierać setki tysięcy młodych, masywnych gwiazd.

Szczegółowe a jednocześnie zawierające dane z wielu zakresów widma dane dostarczyły także dowodów na to, że wnętrze NGC 253 zawiera większą wersję obiektu Sagittarius A* – jasnego radioźródła leżącego w jądrze Drogi Mlecznej, w którym znajduje się niezwykle masywna czarna dziura. Inny członek zespołu badawczego, Alumdena Prieto, podsumowuje: -” W tej sposób odkryliśmy coś, co zapewne jest bliźniaczym obiektem tego, który znajduje się w centrum Galaktyki.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *