Studenci odkrywają niezwykłą planetę

Studenci odkrywają niezwykłą planetę

Studenci odkrywają niezwykłą planetę

04.12.2008

Troje studentów holenderskiego Uniwerstytetu Leiden odkryło exoplanetę. Niezwykłe odkrycie, które pojawiło się podczas prowadzonego przez studentów projektu naukowego, jest planetę pięciokrotnie cięższą od Jowisza. Jest również pierwszą planetą odkrytą w sąsiedztwie szybko wirującej gwiazdy.

 

         Nie tylko odkryliśmy planetę, ale również, że jest ona tak niezwykła. Okazuje się że jest to pierwsza planeta odkryta wokół szybko wirującej gwiazdy, i na dodatek jest to najgorętsza z dotychczas odkrytych gwiazd mających układy planetarne   

   Meta de Hoon

Studenci testowali metodę automatycznego badania fluktuacji światła tysięcy gwiazd znajdujących się w bazie danych projektu OGLE. Zauważyli, że światło jednej z gwiazd spadało o około jeden procent co 2,5 dnia. Obserwacje uzupełniające wykonane za pomocą teleskopu ESO VLT w Chile potwierdziły, że zjawisko to jest powodowane przez planetę przechodzącą przed dyskiem gwiazdy i przesłaniającą część jej tarczy.

Według Ignasa Snellena nadzorującego badania studentów ich odkrycie było całkowitym zaskoczeniem: -” Zamierzeniem projektu było nauczenie studentów jak należy projektować algorytmy wyszukujące. Tej grupie udało się to zrobić tak dobrze, że mieli czas aby przetestować algorytm na części bazy danych, która jeszcze nie była zbadana. W pewnym momencie przyszli do mojego biura i pokazali krzywą blasku. To było niesamowite.”

Studenci – Meta de Hoon, Remco van der Burg i Francis Vuijsje – są zachwycieni: -” To fantastyczne, że nie tylko odkryliśmy planetę, ale również, że jest ona tak niezwykła. Okazuje się że jest to pierwsza planeta odkryta wokół szybko wirującej gwiazdy, i na dodatek jest to najgorętsza z dotychczas odkrytych gwiazd mających układy planetarne „- mówi Meta. „Obliczenia zajęły komputerowi ponad 1000 godzin „- dodaje Remco.

Planecie nadano numer katalogowy OGLE2-TR-L9b. „Jednak między sobą nazywamy ją ReMeFra-1 – od naszych imion „- mówi Francis.

Planetę odkryto poszukując zmian światła około 15 700 gwiazd, które zostały zarejestrowane przez OGLE i było obserwowane raz lub dwa razy każdej nocy przez cztery lata od 1997 do 2000. Ponieważ dane te są dostępne publicznie, stanowią dobry materiał do testowania studenckich algorytmów. Jeden z tych algorytmów wykazał, że jedna z obserwowanych gwiazd – OGLE-TR-L9 – wykazuje zmienność, będącą efektem tranzytu – przejścia planety przed tarczą gwiazdy. Zespół wykorzystał następnie instrument GROND zainstalowany na 2,2 metrowym teleskopie ESO w La Silla by wykonać dodatkowe obserwacje i dowiedzieć się więcej na temat gwiazdy i planety.

„Jednak aby mieć pewność, że to planeta a nie brązowy karzeł czy mniejsza gwiazda powoduje zmiany blasku, musieliśmy wykorzystać metody spektroskopowe i udało nam się w tym celu wykorzystać telesko ESO VLT „- mówi Snellen.

Planeta, o masie około pięć razy większej od Jowisza, okrąża gwiazdę w okresie 2,5 dnia. Znajduje się na orbicie o średnicy 3% orbity Ziemi, czyniąc z niej wyjątkowo gorącego olbrzyma. Badania spektroskopowe pokazały, że również sama gwiazda jest bardzo gorąca – 1200° gorętsza od Słońca. To najgorętsza gwiazda z do tej pory odkrytych gwiazd, wokół których krążą planety. Ponadto bardzo szybko wiruje. Metoda wykorzystująca prędkości radialne – najczęściej wykorzystywana do znajdywania planet – jest mało skuteczna w przypadku gwiazd o tych cechach. „To czyni to odkrycie tym bardziej wyjątkowym” – kończy Snellen.

Od redakcji: Projekt OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment) to polski program badawczy poszukujący krótkotrwałych zmian krzywej blasku znacznych populacji gwiazd w celu wykrycia zjawick mikrosoczewkowania – powodowanego przez exoplanety oraz obiekty MACHO – teoretyczne obiekty zbudowane z ciemnej materii.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *