NASA zakończyła nasłuch lądownika Phoenix

NASA zakończyła nasłuch lądownika Phoenix

NASA zakończyła nasłuch lądownika Phoenix

01.12.2008

Po prawie pełnym miesiącu codziennego sprawdzania, czy lądownik marsjański NASA Phoenix Mars Lander będzie w stanie przywrócić łączność, agencja podjęła decyzję o zaprzestaniu wykorzystywania orbiterów marsjańskich do wywoływania lądownika i nasłuchiwania odpowiedzi. Tak jak oczekiwano, ograniczona ilość światła słonecznego w końcu uniemożliwiła zasilanemu bateriami słonecznymi pojazdowi ładowanie akumulatorów.

Ostatnim komunikatem wysłanym przez lądownik był krótki sygnał otrzymany przez NASA za pośrednictwem orbitera Mars Odyssey 2 listopada. Phoenix pracował na Marsie dwa miesiące dłużej niż przewidywał oryginalny plan – wylądował na Marsie 25 maja.

„Zmienność pogody Marsa była jednym z czynników, który doprowadził do utraty łączności i mieliśmy nadzieję, że ta sama pogoda da nam jeszcze szansę na nawiązanie połączenia z lądownikiem „- mówi kierownik misji Chris Lewicki z Laboratorium Napędu Rakietowego (NASA JPL) w Pasadena w Kalifornii.

Koniec prób nawiązania łączności z Phoenixem poprzez orbitery  Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter był planowany na początek koniunkcji ze Słońcem – kiedy komunikacja między Ziemią a znajdującymi się na orbicie czerwonej planety sondami jest ograniczona do minimum. Okres ten, kiedy Słońce jest blisko linii łączącej Ziemię i Marsa, już się rozpoczął i będzie trwał do połowy grudnia.

Ostatnią próbę nasłuchu sygnału Phoenixa podjętą gdy Odyssey przelatywał nad miejscem lądowania w niedzielę 29 listopada o 15:49 PST. Data ta została wybrana wiele tygodni temu jako data ostatniego połączenia ponieważ zbiega się z początkiem przejścia orbiterów w tryb koniunkcji. Kiedy okres te się zakończy, pogoda na polarnych równinach Marsa będzie znacznie zimniejsza, a ograniczony dostęp do energii słonecznej całkowicie przekreśla szansę na usłyszenie sygnałów lądownika.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *