Dramat w sercu Tarantuli

Dramat w sercu Tarantuli

Dramat w sercu Tarantuli

11.12.2008

Leżąca w Wielkim Obłoku Magellana mgławica 30 Doradus, znana również pod nazwą mgławicy Tarantula, jest jednym z największych obszarów aktywnie tworzących gwiazdy w sąsiedztwie Drogi Mlecznej. Olbrzymi gwiazdy wewnątrz mgławicy wytwarzają intensywne promieniowanie oraz gwałtowne wiatry gazu o temperaturze milionów stopni, które rzeźbią ogromne puste przestrzenie w otaczającym je chłodnym obłoku molekularnym. Inne masywne gwiazdy błyskawicznie ewoluowały i zdążyły już eksplodować jako supernowe rozpychając bąble w świecące w promieniach rentgenowskich superbąble. Pozostawiły po sobie pulsary świadczące o ich istnieniu i rozszerzające się mgławice planetarne – których ciśnienie inicjuje zapadanie się obłoków molekularnych dając początek kolejnym generacjom gwiazd.

W sercu mgławicy Tarantula, na skrzyżowaniu trzech superbąbli leży otwarta gromada R136. Jednak, przy wieku jednego do dwóch milionów lat gwiazdy R136 nie mogą być źródłem supernowych rozświetlających strukturę superbąbli w paśmie rentgenowskim. Raczej R136 to najprawdopodobniej najmłodsza generacja gwiazd utworzonych w mgławicy 20 Doradus. Zapewne jest tak masywna właśnie dlatego, że w tym właśnie miejscu superbąble skoncentrowały największą ilość gazu i zainicjowały intensywne procesy tworzenia gwiazd.

Mgławica 30 Doradus jest oddalona od Ziemi o około 160 000 lat świetlnych i leży w konstelacji Złotej Ryby (Dorado) niewidocznej z półkuli północnej. Ma średnicę 800 lat świetlnych i jest niezwykle jasna w wielu obszarach widma. Gdyby mgławica ta leżała w odległości Wielkiej Mgławicy Oriona zajmowała by powierzchnię 60 razy większą od Księżyca w pełni a jej światło w paśmie widzialnym byłoby wystarczająco intensywne, by rzucało cień. Prezentowany obraz, dostarczony przez kosmiczny teleskop rentgenowski Chandra, jest wynikiem 31 godzin obserwacji – trzykrotnie dłuższej niż wcześniejsze. Na obrazie barwa czerwona odpowiada najmniej energetycznemu promieniowaniu rentgenowskiemu wykrywanemu przez obserwatorium, zielony – średniemu, a niebieski – najbardziej.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *