Test rakiety Vega Zefiro 9-A na paliwo stałe zakończył się powodzeniem

Test rakiety Vega Zefiro 9-A na paliwo stałe zakończył się powodzeniem

Test rakiety Vega Zefiro 9-A na paliwo stałe zakończył się powodzeniem

24.10.2008

23 października silnik Zefiro-9 z powodzeniem ukończył testowe odpalenie na poligonie Salto di Quirra Inter-force na Sardynii. Był to przedostatni test dla silnika przed lotem kwalifikacyjnym rakiety nośnej Vega mającym nastąpić pod koniec 2009 roku. Silnik na paliwo stałe Zefiro 9-A (Z9-A), który będzie napędzał trzeci stopień Vegi został ukończony w fabryce Avio w Colleferro we Włoszech pod koniec września, a przez ostatnie trzy tygodnie był instalowany na poligonie.

Po nominalnym czasie pracy wynoszącym 120 sekund, podczas którego osiągnięto maksymalne ciśnienie w komorze spalania wynoszące 75 barów ryk silnika ucichł zgodnie z założeniami. Wstępne wyniki potwierdzają przyrost wydajności zmodyfikowanej, ulepszonej wersji silnika, jak również solidność modyfikacji wprowadzonych do projekty dyszy.

Silnik Zefiro 9-A o wysokości 3,17 m i średnicy 1,92 m zawiera 10,5 tony paliwa i dostarcza maksymalną moc 320 kN w próżni. Z9-A ma najlepszy współczynnik masy paliwa do masy urządzenia w historii silników na paliwo stałe.

Ponad 400 czujników zainstalowanych na silniku monitorowało zachowanie urządzenia w trakcie oraz po zakończeniu testu. Zebrane dane umożliwią inżynierom z ELC SpA, głównego wykonawcy rakiety nośnej VEGA, oraz AVIO SpA zajmującej się przygotowaniem silnika oraz kwalifikacją rakiety, zbadać jego działanie, w szczególności:

  • sprawność balistyczna (krzywe ciśnienia i pędu)
  • sprawność wewnętrznej izolacji termicznej
  • sprawność kontroli sterowania wektorem ciągu
  • generowane obciążenia termiczne i dynamiczne

Po zakończonym teście silnik zostanie dostarczony z powrotem do Colleferro i zostanie poddany szczegółowym badaniom.

Kolejny test silnika Zefiro 9-A jest planowany na luty 2009. Oba testy zamkną cykl badań kwalifikacyjnych silników na paliwo stałe rakiety nośnej VEGA. Silniki pierwszego stopnia – P80 – oraz drugiego stopnia – Z23 (oba także na paliwo stałe) ukończyły już testy kwalifikacyjne.

Lot kwalifikacyjny rakiety nośnej VEGA jest planowany pod koniec 2009 roku. Start odbędzie się w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Vega to czterostopniowa rakieta nośna, której trzy pierwsze stopnie napędzanie są paliwem stałym, a ostatni – ciekłym. Rakieta ma wysokość 30 metrów i 137 ton masy startowej. Rakieta ma być w stanie dostarczyć ładunki o masie 1500 kg na orbity polarne o wysokości 700 km.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *