Teleskop zbiera światło gwiazd – okular decyduje ile z tego światła, oraz w jaki sposób dociera do naszego oka. Okulary charakteryzuje kilka parametrów, które łatwo zrozumieć i ocenić, oraz jeszcze więcej takich, które będąc przynajmniej równie istotnymi, są trudniejsze w uchwyceniu w liczby i tym bardziej ocenie. Te najważniejsze, proste, parametry to:
Ogniskowa okularu
Ogniskowa okularu (f) określa uzyskiwane powiększenie (M). Jeżeli oznaczymy ogniskową teleskopu jako F, to uzyskane z jego użyciem powiększenie wynosi:
Pole widzenia
Im większe pole widzenia (podawane w stopniach – °) tym większy obszar nieba możemy obserwować przy tym samym powiększeniu.
Odległość dobrego widzenia
Odległość dobrego widzenia określa w mm odległość z jakiej możliwa jest obserwacja pełnego pola widzenia okularu. Im większa jest ta odległość tym wygodniejsza obserwacja. Szczególnie ważne jest to dla osób z wadami wzroku. Poza tym, okular z bardzo krótką odległością dobrego widzenia wymusza fizyczny kontakt z teleskopem, a to oznacza drgania całego urządzenia.
Dobry okular nie kryje swoich parametrów: obok – okular Synta Super Plössl o ogniskowej 25mm, polu widzenia 52° z wielokrotnie powlekanymi soczewkami.
Inne cechy
Dobre okulary mają elementy optyczne powlekane warstwami antyodblaskowymi redukującymi wtórne odbicia oraz zwiększającymi transmisję światła.







