Drugi dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

Drugi dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

Drugi dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

17.08.2010

Po trudnym – gdy poszło się spać o piątej rano – powrocie pomiędzy żywych podczas śniadania serwowanego od dziewiątej rozpoczął się dzień poświęcony gwiazdom i – w szczególności – Słońcu. Dr. Tomasz Mrozek opowiedział o historii badań aktywności Słońca szczególny nacisk kładąc na ostatnie, niezwykłe minimum, oraz wskazując jak aktywność Słońca zmieniała się w przeszłości. Kolejny wykład pokazał jak znacząco zmieniło się postrzeganie ewolucji gwiazd dzięki nowym, kosmicznym obserwatoriom.

Wykłady i dyskusja zajęły większość dnia, ale w miarę zbliżania się wieczora widoczność wyraźnie poprawiła się. Zanim jednak przystąpiliśmy do obserwacji pokibicowaliśmy budowie astronomicznej ścieżki dydaktycznej, której otwarcie miało nastąpić w sobotę.

Wieczorem, wsród typowo amatorskich teleskopów przeznaczonych głównie do obserwacji wizualnej pojawiły się zestawy do znacznie bardziej zaawansowanej astrofotografii, dzięki czemu mogliśmy zajrzeć przez ramię astrofotografów i podejrzeć przy pracy kamery SBIG-a.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *