Barlow to obiektyw ujemny (telenegatyw), który umieszczony w wyciągu okularowym zwiększa efektywną długość ogniskowej teleskopu, tym samym zwiększając uzyskane powiększenie.
Wady i zalety Barlowa
Zakładając, że posiadany Barlow jest wysokiej jakości, główną wadą jest strata w ilości docierającego do oka światła. Strata ta wynosi ok 30%. Jednak czasami to co zazwyczaj jest wadą może się okazać przydatne – na przykład przy obserwacjach Księżyca, Wenus i pozostałych planet, czy rozdzielaniu gwiazd wielokrotnych redukcja iluminacji może być pożądana. Zalet jest sporo:
- Okulary o dłuższych ogniskowach pozwalają uzyskać większe powiększenie niż byłoby to możliwe bez użycia Barlowa. Poniewaź konstrukcja okularów o krótkich ogniskowych wymaga stosowania soczewek o większych zakrzywieniach, które częściej wprowadzają do systemu aberracje wskazane jest stosowanie okularów o dłuższych ogniskowych. Barlow pozwala na uzyskanie większych powiększeń przy wykorzystaniu dłuższych okularów.
- Barlow zmniejsza efektywną jasność teleskopu – co za tym idzie uzyskujemy węższy stożek światła docierający do okularu. Taki układ jest mniej podatny na wady okularu poniewaź promienie na krawędzi stożka są w większym stopniu równoległe do osi optycznej, a co za tym idzie mniej podatne na aberrację. Ponadto wykorzystywana jest mniejsza powierzchnia soczewki polowej okularu.
- W wielu typach okularów odległość dobrego widzenie (eye-relief) jest zależna od ogniskowej okularu. W tego typu konstrukcjach stosując Barlowa uzyskamy zwiększenie tej odległości w porównaniu do samego okularu o odpowiednim powiększeniu. Na przykład typowy okular Plossl daje odległość dobrego widzenia wynoszącą 0,73 x fe (ogniskowa okularu). Zatem jeżeli do uzyskania w danym teleskopie powiększenia 100x potrzebujemy okularu 5 mm (dającego odległość dobrego widzenia 3,65mm) to stosując okular Barlow 2x w połączeniu z okularem 10mm uzyskamy również powiększenie 100x przy zwiększeniu odległości dobrego widzenia do 7,3mm
- W sytuacjach gdy okulary nie najlepiej współpracują z teleskopami o dużej jasność (tzw. szybkimi, o małej warotści F/) – Barlow zwiększa efektywną ogniskową pozwalając na wykorzystanie tych okularów.
Budowa obiektywu Barlowa
Mnożnik (wzmocnienie) Barlowa
Powiększenie uzyskane za pomocą Barlowa jest funkcją jego położenia względem obiektywu (zwierciadła, lub soczewki refraktora) i okularu. Odległość między okularem i Barlowem, oraz między okularem a obiektywem są powiązane, ponieważ ogniskowa okularu (fe) oraz połączonych – obiektywu i Barlowa (fOb)znajdują się w tym samym punkcie. Zatem gdy zwiększa się odległość pomiędzy okularem i Barlowem (d) – skróceniu musi ulec odległość między Barlowem i obiektywem (D).
Więcej informacji, w tym trochę matematyki, na temat obiektywów Barlowa znajdziesz tutaj.