Tolkien ląduje na Merkurym

Tolkien ląduje na Merkurym

Tolkien ląduje na Merkurym

06.08.2012

Coś dla miłośników dobrej literatury fantasy – 6 sierpnia Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwy 9 kraterów na Merkurym, jednemu z nich nadając nazwę Tolkien na cześć autora Hobbita i Władcy Pierścieni. Jak wyjaśnia IAU nazwy honorują zmarłych artystów, muzyków, malarzy i pisarzy, którzy wnieśli fundamentalny wkład w swojej dziedzinie i od ponad 50 lat są uznawani za znaczące postaci historyczne. Krater Tolkien ma około 48 km średnicy. On i pozostałe 8 nowo nazwanych kraterów znajdują się w północnym regionie polarnym Merkurego. We wszystkich radar wykrył ślady obecności lodu skrytego w mrocznych zakamarkach, do których nie dociera światło Słońca.

Pozostałe kratery noszą nazwy:

  • Egonu  – Uzo Egonu (1931 – 1996), urodzony w Nigerii malarz, który w wieku 13 lat został wysłany do Anglii, by studiować sztukę. Wygnanie, obcość i ból wysiedlonych narodów były powtarzającym się tematem w jego twórczości.
  • Gaudí – Antonio Gaudi (1852-1926), hiszpański architekt, którego dzieła można odnaleźć w okolicach Barcelony. W swej unikalnej twórczości integrował rzemiosło i architekturę, tworząc niezwykłe i unikalne budowle o organicznej formie.
  • Kandinsky  – Wassily Kandinsky (1866-1944), rosyjski malarz i teoretyk sztuki, któremu przypisuje się pierwsze czysto abstrakcyjne dzieła.
  • Petronius  – Tytus Petronius (27 p.n.e.-66), rzymski dworzanin za czasów panowania Nerona. Jest on powszechnie uważany za autora Satyrikonu.
  • Prokofiev  – Siergiej Prokofiew (1891-1953), rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent, uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku.
  • Tryggvadóttir  – Niny Tryggvadóttir (1913 – 1968), jedna z najważniejszych artystek islandzikiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
  • Qiu Ying  – Shifu Qiu Ying (1494 – 1552), chiński malarz, specjalizujący się w technice pędzla gongbi. Wważany za jednego z Czterech Wielkich Mistrzów dynastii Ming.
  • Yoshikawa  – Eiji Yoshikawy (1892 – 1962), japoński pisarz historyczny najlepiej znany ze stworzenia nowych wersji klasyków, w tym Opowieści o Heike, Opowieść o Genji, Wygnańców z Bagien i Romansu Trzech Królestw.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *