Teleskop kosmiczny Hubble rejestruje zorze na Uranie

Teleskop kosmiczny Hubble rejestruje zorze na Uranie
Teleskop kosmiczny Hubble rejestruje zorze na UranieOriginal Press Release
Zdjęcia obok należą do pierwszych, na których z odległości jaką dzieli od Ziemi Urana udało się zarejestrować zorze na tej odległej planecie.

W ramach nowych obserwacji – w ramach których po raz pierwszy dostrzeżono zorze za pomocą teleskopu w okolicach Ziemi, naukowych dwukrotnie zaobserwowali zorze na skierowanej ku Słońcu stronie Urana. Wcześniej sygnały tych zórz zostały jedynie zarejestrowane przez sondy mijające planetę. Jednak w odróżnieniu od zórz obserwowanych na Ziemi, które potrafią godzinami barwić niebo w odcienie zieleni i czerwieniu, zorze odkryte na Uranie trwają zaledwie kilka minut.

Wykryte obecnie zorze różnią się jednak nie tylko od ziemskich odpowiedników, ale również od zórz zarejestrowanych w 1986 roku przez sondę Voager 2. W tym czasie bowiem Uran znajdował się blisko przesilenia – w okresie, gdy jego oś rotacji skierowana jest w stronę Słońca. W tym czasie oś magnetosfery planety pozostawała znacznie odchylona względem kierunku przepływu wiatru słonecznego, dzięki czemu struktura magnetosfery planety była podobna do struktury magnetosfery Ziemi – choć bardziej dynamiczna. W tamtym czasie zorza pojawiła się po stronie skierowanej od Słońca i trwała znacznie dłużej.

Nowe obserwacje prowadzono gdy planeta zbliżyła się do równonocy –  gdy żaden z biegunów planety nie jest skierowany ku Słońcu ustawiając się prawie prostopadle do kierunku przepływu wiatru słonecznego. Ponieważ oś pola magnetycznego Urana jest pochylona dzienna rotacja planety w tym czasie kieruje każdego dnia oś pola magnetycznego w stronę Słońca – co zapewne jest przyczyną powstawania tak odmiennych zórz.

Źródła:

Hubble Spots Aurorae on the Planet Uranus

These are among the first clear images, taken from the distance of Earth, to show aurorae on the planet Uranus. This composite image combines 2011 Hubble observations of the aurorae in visible and ultraviolet light, 1986 Voyager 2 photos of the cyan disk of Uranus as seen in visible light, and 2011 Gemini Observatory observations of the faint ring system as seen in infrared light.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *