Prezentacja projektu „Solaris” odbędzie się także w Polsce

Prezentacja projektu „Solaris” odbędzie się także w Polsce

Prezentacja projektu „Solaris” odbędzie się także w Polsce

28.02.2012

Wykorzystująca możliwości sensora Kinect prezentacja projektu naukowego Solaris przygotowana na jubileusz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) to fenomenalne wydarzenie, które chcemy zorganizować również w Polsce. Prawdopodobnie zostanie pokazana w pełniejszej, polskiej wersji w połowie kwietnia w IMAX-ie w Warszawie – zapowiedział w rozmowie z PAP prof. dr hab. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika. Prezentacja będzie miała swoją premierę 29 lutego na konferencji w Brukseli. To jeden z pięciu projektów wybranych do omówienia spośród 2200 grantów finansowanych przez ERC.

Grant dla projektu „Solaris” jest przeznaczony na zbudowanie czterech teleskopów, które będą się znajdowały na trzech kontynentach – dwa już działają w RPA, dwa kolejne powstaną w tym roku w Australii i Argentynie. Celem badaczy jest poszukiwanie planet, które obiegają gwiazdy podwójne oraz badanie samych gwiazd podwójnych z bardzo dużą precyzją. Jak tłumaczy prof. Konacki, te układy planetarne można sobie wyobrazić, przywołując na myśl nasz układ słoneczny, ale w miejsce słońca wstawiając dwie gwiazdy. Taką wizję przedstawił w książce „Solaris” Stanisław Lem.

„Aby zaprezentować projekt i pokazać zjawiska, które zachodzą w badanych przez nas układach planetarnych, podjęliśmy współpracę z firmą producencką Platige Image, która specjalizuje się w grafice komputerowej dla przemysłu filmowego. Kilka lat temu lat temu studio to było nominowane do Oscara za film animowany” – powiedział PAP prof. Konacki.

Wśród ciekawostek związanych z prezentacją wymienia zastosowanie sensora ruchu, popularnie wykorzystywanego w grach na konsoli. Okazuje się, że tego typu czujnik może sprawdzić się w prezentacji naukowej. Profesor zapowiada, że poprzez ruch ręką będzie zmieniał slajdy, a wykonując młynki rękami będzie wpływał na obraz.

Wystąpienie na jubileuszu instytucji, która wspiera europejskie badania naukowe w ramach 7 Programu Ramowego UE jest dużym wyróżnieniem. Prof. Konacki wyjaśnia, że jego projekt ma zasięg globalny, a prowadzenie prac badawczych i organizacyjnych porównuje z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

„Teleskopy będą działały w sposób zrobotyzowany. Będzie można nimi zdalnie sterować, a konstrukcja kopuł pozwoli na ich zdalne otwieranie i zamykanie. Gdy nastanie noc, kopuła zostanie otwarta i teleskopy zaczną obserwować. Następnie kopuła się zamknie i komputery przy teleskopach przekażą dane przez internet do Torunia. Nie będzie konieczności wykonywania obserwacji tak, jak to się robi tradycyjnie – że trzeba pojechać do obserwatorium i siedzieć przy teleskopie, co jest to uciążliwe i kosztowne. Urządzenia będą tworzyły sieć, a obserwacje w ramach tej sieci będzie można prowadzić przez całą dobę” – powiedział zdobywca grantu ERC.

Według niego Polacy mogliby otrzymywać więcej grantów ERC, gdyby chętniej poddawali się ocenom innych naukowców. Procedura przyznawania grantów zakłada bowiem przesłanie aplikacji i zgodę na anonimowe recenzje, które decydują o przejściu do kolejnego etapu – rozmowy przed panelem naukowym.

„Kolejna wymówka to formalności (…) Tymczasem biurokracja jest nieprzesadna i bardzo przypomina klasyczne wnioski badawcze. Dobrze oceniam proces wyłaniania grantowiczów. To jest klasyczny światowy sposób, projekty są oceniane przez innych naukowców, a nie przez urzędników. Podobne procedury przyznawania grantów jak ERC ma polskie Narodowe Centrum Nauki” – uważa prof. Konacki.

Dodaje, że w związku zdobyciem grantu ERC otrzymał również subsydium od Fundacji na rzecz Nauki w Polsce. Zasilenie w wysokości 100 tys. zł pozwoli m.in. sfinansować podróże zespołu związane z instalacją urządzeń, wyposażenie komputerowego „centrum kontroli” w Toruniu oraz zatrudnienie Rafała Pawłaszka, który dołączy do Mileny Ratajczak, Piotra Sybilskiego, Stanisława Kozłowskiego i dr. Krzysztofa Hełminiaka – grupy prof. Konackiego.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *