Pierwszy dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

Pierwszy dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

Pierwszy dzień Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych OSA 2010

16.08.2010

Tradycyjnie, z kilkugodzinnym poślizgiem – bo jak co roku czekaliśmy by możliwie jak największa część uczestników dotarła do Orlego – o godzinie 16:30 wykładem o pomiarach ciemności nieba dr. S. Kołomańskiego z Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu rozpoczęły się piąte Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne.

W ciągu dnia przed Orlem rozstawiliśmy teleskopy do obserwacji Słońca – dwa teleskopy Coronado PST do obserwacji w paśmie wodoru, jeden Coronado CaK do obserwacji w paśmie wapnia oraz dwa teleskopy umożliwiające porównanie obserwowanego obrazu tarczy naszej gwiazdy w paśmie białym (przez folię AstroSolar ND 5,0). Słoneczko obdarowało nas dwoma grupami plam na północnej półkuli oraz jedną niedużą plamką w części południowej. Dużą, wschodzącą grupę można było powiązać z wyraźną protuberancją widoczną w paśmie wodoru. Natomiast w paśmie wapnia uwidoczniły się rozległe struktury otaczające plamy.

Do wieczora niestety pogoda się nieco popsuła i niebo częściowo przykryły chmury. Mimo to, część uczestników OSA rozstawiła sprzęt by prowadzić obserwacje tych części nieba, które nie były w danym momencie przesłonięte przez chmury.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *