Fabryka gwiazd sfotografowana przez VISTA

Fabryka gwiazd sfotografowana przez VISTA

Fabryka gwiazd sfotografowana przez VISTA

11.08.2010

Astronomowie badający niebo w ramach projektu przeglądu Obłoku Magellana za pomocą kamery ESO VISTA stworzyli spektakularne zdjęcie Mgławicy Tarantula leżącej w sąsiedniej galaktyce – Wielkim Obłoku Magellana. Panromaiczne zdjęcie wykonane w podczerwieni nie tylko uchwyciło z dużą rozdzielczością samą mgławicę ale również jej bogate otoczenie. Zdjęcie powstało na początku ambitnego projektu stworzenia dokładnego obrazu Obłoków Magellana.

Na zdjęciu widzimy jeden z najważniejszych obszarów produkcji gwiazd w lokalnym Wszechświecie – spektakularny region 30 Doradus, znany również jako Mgławica Tarantula. W jej centrum znajduje się duża gromada gwiazd – RMC 136, do której należą jedne z najmasywniejszych znanych dotąd gwiazd

Maria-Rosa Cioni

Kierująca projekt Maria-Rosa Cioni z Uniwersytetu Hertfordshire wyjaśnia: „Na zdjęciu widzimy jeden z najważniejszych obszarów produkcji gwiazd w lokalnym Wszechświecie – spektakularny region 30 Doradus, znany również jako Mgławica Tarantula. W jej centrum znajduje się duża gromada gwiazd – RMC 136, do której należą jedne z najmasywniejszych znanych dotąd gwiazd.”

Teleskop ESO VISTA to nowy teleskop do przeglądów nieba zbudowany w Obserwatorium Paranal w Chile. VISTA została wyposażona w ogromną kamerę rejestrującą światło w bliskiej podczerwieni, światło ujawniające ogrom informacji na temat obiektów astronomicznych pozwalający lepiej zrozumieć działanie różnorodnych zjawisk astronomicznych. Choć światła podczerwonego nie możemy bezpośrednio obserwować, ma ono tę zaletę, że przenika przez większość pyłu przesłaniającego kosmos w paśmie widzialnym. To czyni zeń szczególnie użyteczne narzędzie to badania takich obiektów, jak młode, nadal skryte w pyłowych otoczkach, gwiazdy oraz obłoki molekularne, z których powstają. Dodatkowym atutem kamery jest duże pole widzenia, jakie VISTA rejestruje w trakcie jednej ekspozycji.

Zdjęcie pochodzą z przeglądu Obłoków Magallana prowadzonych przez teleskop VISTA (VMC – VISTA Magellanic Cloud Survey). Projekt ten obejmie duży obszar nieba – 184 stopnie kwadratowe, co odpowiada powierzchni prawie tysiąc razy większej od powierzchni Księżyca w pełni), w obrębie których leżą Obłoki Magellana. Wynikiem ma być szczegółowe studium historii formacji gwiazd oraz trójwymiarowa geometria systemu obłoków Magellana.

Chris Evans z zespołu VMC dodaje: -” Zdjęcia VISTA pozwolą rozszerzyć nasze badania poza wewnętrzne regiony mgławicy Tarantula, na rozmaite mniejsze gwiezdne żłobki leżące w okolicach, w których również istnieje bogata populacja młodych i masywnych gwiazd. Zaopatrzeni w nowe wspaniałe obrazy podczerwone będziemy mogli sondować kokony, we wnętrzu których powstają obecnie masywne gwiazdy, jednocześnie poszukując ich wzajemnych oddziaływań ze starszymi gwiazdami w regionie.”

Na zaprezentowanym zdjęciu widać wiele rozmaitych obiektów. Jasny region powyżej centrum zdjęcia to Mgławica Tarantula wraz z leżącą w jej jądrze gromadą masywnych gwiazd RMC 136. Na lewo leży gromada NGC 2100. Na lewo można dostrzec maleńką pozostałość po supernowej SN 1987A, Poniżej centrum jest kilka regionów produkcji gwiazd, w tym NGC 2080 i 2083.

Przegląd Obłoków Magellana jest jednym z sześciu ogromnych, podczerwonych przeglądów południowego nieba, które zajmą większość z planowanego na pięć lat czasu pracy teleskopu VISTA.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *