Toruński Zlot Miłośników Astronomii

Toruński Zlot Miłośników Astronomii

Toruński Zlot Miłośników Astronomii

23.06.2010

Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13 – 15 sierpnia 2010 r. (piątek – niedziela), a więc tuż po maksimum Perseidów. Organizatorem TZMA jest portal astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Toruńskie Planetarium oraz Centrum Astronomii UMK Toruń w Piwnicach oraz grupa „Pokazy Nieba w Toruniu”. teleskopy.net objęły imprezę patronatem medialnym.

Zloty miłośników astronomii zorganizowano już w kilku miastach Polski, jednak żaden z nich nie odbył się w tak wyjątkowym dla astronomii miejscu – rodzinnym mieście naszego największego astronoma – Mikołaja Kopernika. To tutaj urodził się i dorastał, a także po raz pierwszy spojrzał w niebo.

Nie ulega wątpliwości, że Toruń pełni rolę „stolicy polskiej astronomii”, która szczególnie uwidoczniła się podczas Międzynarodowego Roku Astronomii. Chcemy tę tradycję i prym kontynuować, zwłaszcza na polu astronomii amatorskiej.

Pasjonaci związani z Internetowym Portalem Astronomicznym – AstroVisioN.pl, wyszli z inicjatywą zorganizowania Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii. Poszukiwania optymalnego miejsca na tego typu imprezę nie trwały długo.

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. Międzynarodowa akcja „100 godzin astronomii” podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium aż do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych. Ośrodek posiada dużą bazę noclegową, sale konferencyjne, dużą polanę (w miarę niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta. Paradoksalnie nad Barbarką miłośnicy znajdą lepsze niebo niż w samym Centrum Astronomii w Piwnicach.

Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13 – 15 sierpnia 2010 r. (piątek – niedziela), a więc tuż po maksimum Perseidów. Organizatorem TZMA jest portal astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Toruńskie Planetarium oraz Centrum Astronomii UMK Toruń w Piwnicach oraz grupa „Pokazy Nieba w Toruniu”.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *