Wąwozy na Marsie ukazują niezwykłe świadectwo niedawnej aktywności wody
Naukowcy badający geologię innych planet na Uniwersytecie Brown zauważyli system wąwozów, który został zapewne wyrzeźbiony przez wody powstające podczas topnienia położonych niedaleko depozytów lodu i śniegu. Wąwozy, których wiek naukowcy szacują na 1,25 miliona lat, mogą być dowodem na to, że jeszcze niedawno woda płynęła na powierzchni Marsa. Wyniki badań zostały opublikowane w marcowym numerze Geology.


Samuel Schon
Wąwozy to młode geologicznie struktury na Marsie. Jednak naukowcom badającym planetę trudno odnaleźć takie, które dałoby się łatwo datować. Jednak w artykule, który stał się tematem na okładkę magazynu Geology, geolodzy z Uniwersytetu Brown ustalili kiedy powstał ten konkretny system dolin, jak również przedstawiają co mogła w nim robić woda.
System wąwozów ukazuje cztery przedziały czasowe, w których osady niesione przez wodę spływały po stromym zboczu i utworzyły stożki napływowe.
„Nie mamy tu do czynienia ze zbiornikiem, w którym mógłbyś chować złotą rybkę „- mówi Samuel Schon, doktorant na Uniwersytecie Brown, będący głównym autorem publikacji. -„Ale pojawia się na krótko woda z roztopów. Normalnie na Marsie lód sublimuje. Jednak w tym przypadku stopił się, przeniósł i osadził osady w formie wachlarza. To nie trwało długo – ale się zdarzyło.”
Źródło:
- Brown University: Gullies on Mars Show Tantalizing Signs of Recent Water Activity
- Zdjęcie: NASA/JPL/University of Arizona