Spękane pola lawy na Marsie sugerują na okresowe powodzie

Spękane pola lawy na Marsie sugerują na okresowe powodzie

Spękane pola lawy na Marsie sugerują na okresowe powodzie

27.02.2009

Unikalne pęknięcia odkryte w polach lawowych Marsa wskazują, że woda przynajmniej okresowo zalewała część powierzchni planety. Pęknięcia znane jako spękania ciosowe po raz pierwszy odkryto poza Ziemią. Powstają one gdy stygnąca lawa kurczy się.

Właściwości pęknięć ciosowych (kolumnowych) mogą pomóc zrozumieć jaką rolę odegrała w procesach geologicznych Marsa woda

Moses Milazzo

„Termiczne pęknięcia ciosowe powstają gdy stygnąca lawa kurczy się”- wyjaśnia Moses Milazzo, geofizyk z U.S. Geological Survey Astrogeology Team w Flagstaff w Arizonie.

„Właściwości pęknięć ciosowych (kolumnowych) mogą pomóc zrozumieć jaką rolę odegrała w procesach geologicznych Marsa woda” – mówi Milazzo, który jest głównym autorem artykułu opublikowanego w magazynie Geology.

Kolumny, o średnicy około metra i wysokie na 30 metrów zostały zidentyfikowane na obrazach kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) znajdującej się na pokładzie orbitera NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Odnaleziono je w pochylonej ścianie krateru meteorytowego. 

„Rozdzielczość kamery HiRISE pozwala na zauważenie kolumn, jednak muszą być idealnie skierowane w stronę instrumentu „- dodaje Milazzo. Kiedy powstał krater skały zostały uniesione i odwrócone w stronę nieba. To właśnie to pochylenie kolumn w stronę nieba umożliwiło ich identyfikację.

Krater, wewnątrz którego odkryto kolumny, znajduje się w obszarze, który w swojej historii był objęty silną aktywnością wulkaniczną. Milazzo podejrzewa, że pęknięcia ciosowe powstały w wyniku gwałtownego studzenia lawy przez powodzie. Dodatkowo warstwy kolumn zaobserwowane w kraterze wskazują, że epizody studzenia lawy przez powodzie powtarzały się wielokrotnie, a sam cykl mógł mieć okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *