Satelita Swift rejestruje wczesną fazę błysku gamma

Satelita Swift rejestruje wczesną fazę błysku gamma

Satelita Swift rejestruje wczesną fazę błysku gamma

02.03.2009

Brytyjscy astronomowie wykorzystujący teleskop na pokładzie satelity NASA Swift uchwycili początkowy moment błysku gamma (GRB) – wydarzenia z klasy najjaśniejszych i najgwałtowniejszych eksplozji zachodzących we Wszechświecie od Wielkiego Wybuchu. Wyniki badań opublikowano w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zakres widmowy teleskopu UVOT połączony z faktem, że Swift jestobserwatorium kosmicznym o szybkim czasie reakcji, nie ograniczanymprzez porę dnia czy pogodę, pozwoliły nam na uzyskanie tego wczesnegowidma ultrafioletowego

Martin Still

Obserwatorium kosmiczne Swift potrafi zlokalizować i przeprowadzić obserwację błysku gamma (GRB) z większą szybkością niż jakikolwiek inny teleskop. Dzięki temu, wykorzystując teleskop UVOT (Ultraviolet/Optical Telescope ) astronomowie uzyskali widmo ultrafioletowe nowego błysku już po 251 sekundach od pierwszego sygnału. Dalsze wykorzystanie instrumentu w tym trybie pozwoli obliczać odległość i jasność błysków gamma w ciągu kilkuset pierwszych sekund od początkowego sygnału oraz zebrać nowe informacje na temat mechanizmów wytwarzających błyski oraz galaktyk, z których pochodzą.

„Zakres widmowy teleskopu UVOT połączony z faktem, że Swift jest obserwatorium kosmicznym o szybkim czasie reakcji, nie ograniczanym przez porę dnia czy pogodę, pozwoliły nam na uzyskanie tego wczesnego widma ultrafioletowego „- mówi Martin Still z Laboratorium Nauk Kosmicznych Mullard (MSSL Mullard Space Science Laboratory).

Paul Kuin (MSLL), który zajmuje się kalibracją teleskopu UVOT, wyjaśnia: -„Obserwując te wczesne momenty błysku gamma możemy nie tylko precyzyjniej obliczyć odległość i jasność błysku, ale również dowiedzieć się więcej na temat galaktyk, w których powstają oraz wpływu błysku na bezpośrednie otoczenie. Gdy zastosujemy tę nową technikę do znacznie jaśniejszych błysków ilość nowych danych będzie ogromna.”

„Uzyskane widmo nie tylko pozwoliło ustalić odległość do galaktyki będącej źródłem błysku gamma, ale także umożliwiło gęstość obłoków wodoru. Wiedza na temat tych odległych galaktyk pozwala nam lepiej zrozumieć jak powstawały gdy Wszechświat był jeszcze bardzo młody. Obserwowany błysk powstał w galaktyce oddalonej o 8 miliardów lat świetlnych.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *