Nowo odkryty księżyc może być źródłem zewnętrznego pierścienia Saturna

Nowo odkryty księżyc może być źródłem zewnętrznego pierścienia Saturna

03.03.2009

Sonda kosmiczna NASA Cassini odkryła wewnątrz pierścienia G mały księżyc. Naukowcy sądzą, że może być głównym źródłem pyłu, z którego zbudowany jest częściowy pierścień G i jego pojedynczy łuk.

Przed odkryciami sondy Cassini pierścień G był jedynym pyłowym pierścieniem nie mającym jednoznacznego związku z jakimś znanym księżycem, co czyniło go niezwykłym. Odkrycie tego księżyca, w połączeniu z innymi danymi sondy, pozwoli nam zrozumieć ten, do tej pory tajemniczy, pierścień

Matthew Hedman

Naukowcy przeanalizowali obrazy uzyskane na przestrzeni 600 dni i znaleźli na nich maleńki księżyc, o średnicy zaledwie 500 metrów, zanurzony w częściowym pierścieniu (pierścieniu łukowym) odkrytyem wcześniej przez sondę Cassini w słabo widocznym pierścieniu G. Odkrycie zostało przekazane opinii publicznej w publikacji Międzynarodowej Unii Astronomicznej – IAU International Astronomical Union.

„Przed odkryciami sondy Cassini pierścień G był jedynym pyłowym pierścieniem nie mającym jednoznacznego związku z jakimś znanym księżycem, co czyniło go niezwykłym „- mówi Matthew Hedman, z Uniwersytetu Cornell. -” Odkrycie tego księżyca, w połączeniu z innymi danymi sondy, pozwoli nam zrozumieć ten, do tej pory tajemniczy, pierścień.”

Pierścienie Saturna nazwano w kolejności odkrycia – licząc od planety są to pierścienie D, C, B, A, F, G i E. Pierścień G jest jednym z czterech zewnętrznych pyłowych pierścieni. W większości słabo widoczny i wąski, jedynie w 1/6 swego obwodu (na długości około 150 000 km) staje się wyraźniejszy i szeroki na 250 kilometrów. Właśnie wewnątrz tego łuku odnaleziono nowy księżyc.

Naukowcy odkryli księżyc 15 sierpnia 2008 roku, a następnie potwierdzili jego istnienie odnajdując go na dwóch wcześniejszych fotografiach.  Od tego czasu kilka razy jeszcze był obserwowany – ostatnio 20 lutego 2009 roku. Choć jest zbyt mały, by mógł być zmierzony bezpośrednio przez kamery sondy, naukowcy oszacowali jego rozmiar porównując go do innego małego księżyca Saturna – Pellene.

Źródło:

Written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *