Naukowcy rozwiązują słoneczną zagadkę

Naukowcy rozwiązują słoneczną zagadkę

Naukowcy rozwiązują słoneczną zagadkę

22.03.2009

Astronomowie uniwersytetów Sheffield i Queen´s University Belfast dokonali unikalnego odkrycia, które pozwala wyjaśnić jedną z najdziwniejszych cech atmosfery Słońca. Badania te wyjaśniają, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca jest znacznie gorętsza od wewnętrznej fotosfery.

Korona słoneczne, widoczna z Ziemi jedynie podczas całkowitego zaćmienia, jest niezwykle dynamicznym środowiskiem, które może nagle eksplodować uwalniając energię 10 miliardów bomb atomowych. Nasze badania stanowią ważny krok do zrozumienia jak rozgrzana do miliona stopni korona potrafi wyzwalać takie wybuchy

Mihalis Mathioudakis

Powierzchnia Słońca – określana mianem fotosfery – ma temperaturę 5000 stopni. Wydawałoby się logiczne, że temperatura powinna spadać w miarę oddalania się od Słońca. Dzieje się jednak dokładnie odwrotnie – temperatura zewnętrznej części atmosfery Słońca – korony – przekracza milion stopni.

Wyniki badań, które opublikowano w magazynie Science, doprowadziły do odkrycia dowodów istnienia nowego gatunku fal słonecznych – fal Alfvéna – które transportują energię do korony. Falę tę, po raz pierwszy zasugerował Hannes Alfvéna w 1942 roku. Jednak mimo iż Alfvén otrzymał nagrodę Nobla za swe pionierskie badania na tym polu, dowodów na istnienie tych fal w atmosferze Słońca nie odnaleziono aż do teraz.

Zespół wykorzystał dane ze Szwedzkiego Teleskopu Słonecznego na Wyspach Kanaryjskich aby po raz pierwszy wykryć fale Alfvéna w dolnej atmosferze Słońca. Teleskop ten jest najwięszkym i najpotężniejszym teleskopem słonecznym w Europie pozwalającym uzyskać jedne z najostrzejszych obrazów naszej gwiazdy.

Prof. Robert von Fay-Siebenburgen z Wydziału Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Sheffield mówi: -” Położono ogromny nacisk na odkrycie dowodów istnienia fal Alfvéna. Międzynarodowe agencje kosmiczne zainwestowały znaczne środki starając się wykryć czysto magnetyczne oscylacje plazmy w kosmosie, a w szczególności na Słońcu. Fale te, gdyby zostały odkryte, mogłyby pozwolić określić fizyczne warunki w niewidocznych obszarach Słońca i innych gwiazd.”

Dr Davis Jess kierujący badaniami z ramienia Uniwersytetu Królowej w Belfaście tłumaczy: -” Zazwyczaj fale można zwizualizować pokazując falę na powierzchni wody, do której wrzucony zostanie kamień, lub poprzez drgania struny gitary. Jednak fale Alfvéna trudno dojrzeć. Tak na prawdę dla ludzkiego oka są całkowicie niewidoczne. Tylko dzięki badaniu ruchu struktur i ich względnych prędkość w turbulentnej atmosferze Słońca udało się nam, po raz pierwszy, dostrzec obecność nieuchwytnych fal Alfvéna.”

Prof. Mihalis Mathioudakis kierujący grupą badaczy Słońca na Uniwersytetu Królowej w Belfaście dodaje: -” Zrozumienie aktywności Słońca i jej wpływu na klimat Ziemi jest niezwykle istotne dla ludzkości. Słońce nie jest tak ciche jak sądzi większość ludzi. Korona słoneczne, widoczna z Ziemi jedynie podczas całkowitego zaćmienia, jest niezwykle dynamicznym środowiskiem, które może nagle eksplodować uwalniając energię 10 miliardów bomb atomowych. Nasze badania stanowią ważny krok do zrozumienia jak rozgrzana do miliona stopni korona potrafi wyzwalać takie wybuchy.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *