Spirit ponownie bada Marsa

Spirit ponownie bada Marsa

Spirit ponownie bada Marsa

02.02.2009

NASA Mars Exploration Rover Spirit ponownie rozpoczął jazdę w sobotę po tym, gdy inżynierowie na podstawie testów diagnostycznych przeprowadzonych w poprzednim tygodniu nabrali pewności, że robot dobrze rozpoznaje swoje położenie.

Spirit przemieścił się o około 30 centymetrów podczas 1806 dnia misji – misji oryginalnie planowanej na 90 dni. Kontrolerzy wydali polecenie dłuższej jazdy, jednak Spirit zatrzymał się wcześniej po tym gdy jego prawe przednie koło uderzyło w częściowo zasypaną skałę. Kontrolerzy zaplanowali przesłanie w poniedziałek poleceń, dzięki którym robot ominie skałę.

Testy diagnostyczne przeprowadzone 1805 dnia misji miały na celu sprawdzenie precyzji akcelerometrów Spirita po tym, gdy trzy dni wcześniej rower błędnie wyliczył położenie Słońca. Testy pokazały, że akcelerometry wykazują błąd około 3 stopni. To wyjaśniałoby dlaczego kamery Spirita o mniej więcej taki kąt pomyliły się podczas celowania w Słońce. Jednocześnie test żyroskopów Spirita potwierdził, że te działają bez zarzutu, a ponieważ w trakcie poruszania się do orientacji wykorzystywane są wyłącznie dane żyroskopowe inżynierowie doszli do wniosku, że robot może powrócić do badań.

Testy miały także na celu wyjaśnienie zagadkowego zachowania robota w 1800 dniu misji kiedy z niewyjaśnionych przyczyn, Spirit nie zapisał danych do pamięci flash co spowodowało utratę zebranych danych. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że promień kosmiczny trafił Spirita czasowo przełączając go w tryb, w którym zostaje wyłączona pamięć flash – tryb, który został pięć lat temu wykorzystany przez zespół inżynierów do uruchomienia Spirita po awarii pamięci.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *