Podpisanie umowy dotyczącej budowy i wykorzystania 25-metrowego Wielkiego Teleskopu Magellan

Podpisanie umowy dotyczącej budowy i wykorzystania 25-metrowego Wielkiego Teleskopu Magellan

Podpisanie umowy dotyczącej budowy i wykorzystania 25-metrowego Wielkiego Teleskopu Magellan

06.02.2009

Korporacja GMT (Giant Magellan Telescope) poinformowała, że dziewięć organizacji astronomicznych z trzech kontynentów podpisało Porozumienie Fundacyjne by zbudować, a następnie wykorzystać, 25-metrowy teleskop Magellana w obserwatorium Las Campanas w chilijskich Andach. Ze strony USA w projekcie udział biorą Carnegie Institution for Science, Harvard University, Smithsonian Institution, Texas A&M University, University of Arizona oraz University of Texas at Austin. Australię reprezentują Australian National University i Astronomy Australia Limited. Jako ostatni dołącza południowo-koreański Korean Astronomy and Space Science Institute.

Wykorzystując siedem segmentów każde o średnicy 8,4 metra wraz z adaptatywną optyką zainstalowaną na lustrze drugiego stopnia GMT dostarczy unikalnych możliwości poszerzenia badań w paśmie widzialnym i podczerwonym. Otworzy nowe okno na Wszechświat i pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania, których obecnie istniejące instrumenty nie są w stanie udzielić. GMT dostarczy danych na temat ciemnej materii i energii, pierwszych gwiazd i galaktyk, pomoże wyjaśnić zagadki powstawania planet, ewolucji galaktyk i czarnych dziur. GMT odegra również kluczową rolę w wykrywaniu i obrazowaniu planet wokół odległych gwiazd.

Zakończenie budowy planowane jest na 2019 rok. Rozdzielczość teleskopu będzie odpowiadała rozdzielczości teleskopu z pojedynczym 24,5 metrowym zwierciadłem. Każde z siedmiu zwierciadeł głównych ma masę 20 ton, a kopuła obserwatorium będzie miała wysokość ponad 65 metrów. Podpisanie porozumienia zbiegło się z końcowymi pracami nad pierwszym z segmentów zwierciadła głównego, które zostało odlane w 2005 roku. Jego polerowanie oraz testowanie zakończy się w 2010 roku.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *