COROT odkrywa nową Ziemię

COROT odkrywa nową Ziemię

03.02.2009

Sonda COROT odkryła najmniejszą planetę typu ziemskiego okrytą poza Układem Słonecznym. Ta niezwykła planeta ma średnicę nie większą niż dwu- krotność średnicy Ziemi i okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Jednak temperatura jej powierzchni jest tak wysoka, że okrywa ją zapewne warstwa lawy lub pary wodnej.

COROT-Exo-7b należy do klasy obiektów, których istnienie od pewnego czasu było przewidywane, a COROT został zaprojektowany specjalnie z nadzieją odkrycia takich właśnie obiektów

Daniel Rouan

Obecnie znanych jest około 330 exoplanet jednak większość z nich to gazowe olbrzymy podobne do Jowisza lub Neptuna. Nowo odkryta planeta – COROT-Exo-7b – jest inna. Jej średnica jest mniej niż dwa razy większa od średnicy Ziemi, i znajduje się na orbicie, której okrążenie zabiera 20 godzin. Znajduje się tak blisko gwiazdy, że temperatura na jej powierzchni wynosi pomiędzy 1000 a 1500°C. Astronomowie odkryli ją podczas tranzytu przed tarczą gwiazdy – w charakterystyczny sposób zmniejszając jasność gwiazdy gdy tarcza planety przesłoniła część światła.

Gęstość planety jest nadal badana – być może jest to obiekt skalisty, podobny do Ziemi ale pokryty płynną lawą. Może także należeć do klasy planet zbudowanych w równych częściach ze skał i wody. Jednak przy tak wysokich temperaturach byłaby niezwykle gorącym i parnym miejscem.

„Odnalezienie tak małej planety nie jest zaskoczeniem „- mówi Daniel Rouan, astronom z Observatoire de Paris Lesia koordynujący projekt wraz z Alainem Légerem z Institut d’Astrophysique Spatiale w Paryżu. -” COROT-Exo-7b należy do klasy obiektów, których istnienie od pewnego czasu było przewidywane, a COROT został zaprojektowany specjalnie z nadzieją odkrycia takich właśnie obiektów.”

Jak na razie odkryto niewiele exoplanet o masach zbliżonych do mas Ziemi i planet typu ziemskiego. Wynika to z faktu, że planety takie bardzo trudno jest zaobserwować. Większość dotychczas wykorzystywanych metod to metody pośrednie, nadające się szczególnie do wykrywania planet o dużych masach. COROT ma możliwość bezpośredniego pomiaru powierzchni planety, ponadto umieszczenie go na orbicie umożliwia prowadzenie dłuższych obserwacji niż z powierzchni Ziemi.

Odkrycie do jest ponadto tym ważniejsze, że niedawne pomiary wskazywały na istnienie planet o małych masach, jednak ich średnica pozostawała zagadką.

Wewnętrzna struktura planety COROT-exo-7b szczególnie interesuje naukowców. Być może jest to tzw planeta oceaniczna, typ planety, której istnienia nie dowiedziono do tej pory. Teoretycznie planety tego typu są początkowo pokryte w znacznej części lodem, jednak w miarę jak z wiekiem dryfują bliżej gwiazdy, wokół której krążą okrywający je lód topi się okrywając planetę oceanem.

„To odkrycie to bardzo ważny krok w stronę zrozumienia historii powstania i ewolucji Ziemi „- mówi Malcolm Fridlund, naukowiec projektu COROT .-” Po raz pierwszy jednoznacznie wykryliśmy planetę skalistą, taką jak Ziemia. Obecnie musimy lepiej zrozumieć tę planetę, umieścić ją w kontekście i szukać dalej mniejszych, bardziej podobnych do Ziemi obiektów.”

Źródło:

Written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *