COROT odkrywa nową Ziemię

COROT odkrywa nową Ziemię

COROT odkrywa nową Ziemię

03.02.2009

Sonda COROT odkryła najmniejszą planetę typu ziemskiego okrytą poza Układem Słonecznym. Ta niezwykła planeta ma średnicę nie większą niż dwu- krotność średnicy Ziemi i okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Jednak temperatura jej powierzchni jest tak wysoka, że okrywa ją zapewne warstwa lawy lub pary wodnej.

COROT-Exo-7b należy do klasy obiektów, których istnienie od pewnego czasu było przewidywane, a COROT został zaprojektowany specjalnie z nadzieją odkrycia takich właśnie obiektów

Daniel Rouan

Obecnie znanych jest około 330 exoplanet jednak większość z nich to gazowe olbrzymy podobne do Jowisza lub Neptuna. Nowo odkryta planeta – COROT-Exo-7b – jest inna. Jej średnica jest mniej niż dwa razy większa od średnicy Ziemi, i znajduje się na orbicie, której okrążenie zabiera 20 godzin. Znajduje się tak blisko gwiazdy, że temperatura na jej powierzchni wynosi pomiędzy 1000 a 1500°C. Astronomowie odkryli ją podczas tranzytu przed tarczą gwiazdy – w charakterystyczny sposób zmniejszając jasność gwiazdy gdy tarcza planety przesłoniła część światła.

Gęstość planety jest nadal badana – być może jest to obiekt skalisty, podobny do Ziemi ale pokryty płynną lawą. Może także należeć do klasy planet zbudowanych w równych częściach ze skał i wody. Jednak przy tak wysokich temperaturach byłaby niezwykle gorącym i parnym miejscem.

„Odnalezienie tak małej planety nie jest zaskoczeniem „- mówi Daniel Rouan, astronom z Observatoire de Paris Lesia koordynujący projekt wraz z Alainem Légerem z Institut d’Astrophysique Spatiale w Paryżu. -” COROT-Exo-7b należy do klasy obiektów, których istnienie od pewnego czasu było przewidywane, a COROT został zaprojektowany specjalnie z nadzieją odkrycia takich właśnie obiektów.”

Jak na razie odkryto niewiele exoplanet o masach zbliżonych do mas Ziemi i planet typu ziemskiego. Wynika to z faktu, że planety takie bardzo trudno jest zaobserwować. Większość dotychczas wykorzystywanych metod to metody pośrednie, nadające się szczególnie do wykrywania planet o dużych masach. COROT ma możliwość bezpośredniego pomiaru powierzchni planety, ponadto umieszczenie go na orbicie umożliwia prowadzenie dłuższych obserwacji niż z powierzchni Ziemi.

Odkrycie do jest ponadto tym ważniejsze, że niedawne pomiary wskazywały na istnienie planet o małych masach, jednak ich średnica pozostawała zagadką.

Wewnętrzna struktura planety COROT-exo-7b szczególnie interesuje naukowców. Być może jest to tzw planeta oceaniczna, typ planety, której istnienia nie dowiedziono do tej pory. Teoretycznie planety tego typu są początkowo pokryte w znacznej części lodem, jednak w miarę jak z wiekiem dryfują bliżej gwiazdy, wokół której krążą okrywający je lód topi się okrywając planetę oceanem.

„To odkrycie to bardzo ważny krok w stronę zrozumienia historii powstania i ewolucji Ziemi „- mówi Malcolm Fridlund, naukowiec projektu COROT .-” Po raz pierwszy jednoznacznie wykryliśmy planetę skalistą, taką jak Ziemia. Obecnie musimy lepiej zrozumieć tę planetę, umieścić ją w kontekście i szukać dalej mniejszych, bardziej podobnych do Ziemi obiektów.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *