Astronomowie szukają antymaterii w Drodze Mlecznej

Astronomowie szukają antymaterii w Drodze Mlecznej

Astronomowie szukają antymaterii w Drodze Mlecznej

16.02.2009

NASA przyznała astronomom Uniwersytetu Clemson grant w wysokości 244000 dolarów na badania zagadkowego promieniowania wykrytego przez znajdujące się na orbicie teleskopy analizujące w zakresie promieniowania gamma emisje pochodzące z centralnych obszarów Drogi Mlecznej.

Promieniowanie gamma nie pochodzi  wyłącznie z samego centrum, w którym znajduje się ważąca dwa miliony razy więcej niż Słońce czarna dziura. Promieniowanie gamma dociera z obszaru o średnicy kilku tysięcy lat świetlnych wokół centrum

prof. Mark Leising

Źródła promieniowania gamma – błysków energii tysiące razy potężniejszych od promieniowania rentgenowskiego powstaje m.in. podczas zderzeń materii i antymaterii – są obserwowane w obrębie dysku naszej Galaktyki, w szczególności w regionie jej obszarów centralnych.

„Zaskoczyły nas obserwacje emisji gamma pochodzących z dysku Drogi Mlecznej „- mówi prof. Mark Leising z Uniwersytetu Clemson kierujący badaniami. -” Wiem, że w tych regionach masywne gwiazdy eksplodują jako supernowe, tworząc cięższe pierwiastki z lekkich. Takie eksplozje, mające miejsce dawno temu, stworzyły tlen i żelazo w naszej krwi, wapń w naszych kościach oraz większość ciężkich pierwiastków. Niektóre z tych pierwiastków są radioaktywne i wytwarzają antymaterię w trakcie rozpadu.”

„To co jest zaskakujące to jasność tego promieniowania z centrum Galaktyki „- dodaje Leising. -” Co ciekawe nie pochodzi ono wyłącznie z samego centrum, w którym znajduje się ważąca dwa miliony razy więcej niż Słońce czarna dziura. Promieniowanie gamma dociera z obszaru o średnicy kilku tysięcy lat świetlnych wokół centrum.” W tym rejonie nie następują wybuchy supernowych, zatem inny proces musi być odpowiedzialny za powstawanie antymaterii. Być może są to mniejsze czarne dziury pochłaniające materię z sąsiadujących z nimi gwiazd. Innym wytłumaczeniem jest rozpad egzotycznej ciemnej materii.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *