Zróżnicowana historia mgławicy

Zróżnicowana historia mgławicy

Zróżnicowana historia mgławicy

27.01.2009

Nowe badania mgławicy NGC 604 – największego regionu nowo powstających gwiazd w sąsiedniej galaktyce (M33) to pierwszy, wysokiej rozdzielczości obraz uzyskany w paśmie rentgenowskim. Kompozytowy obraz zawiera dane uzyskane przez orbitalny teleskop rentgenowski Chandra (o barwie niebieskiej) połączony z danymi optycznymi dostarczonymi przez teleskop kosmiczny Hubble (czerwony i zielony). Obraz ten ujawnił wyraźny podział obłoku molekularnego, we wnętrzu którego znajduje się około 200 gorących, młodych i masywnych gwiazd.

W obszarze całej tej kosmicznej metropolii ogromne bąble chłodnego pyłu i cieplejszego gazu są wypełnione przez rozrzedzony gaz o temperaturze milionów stopni emitujący promieniowanie rentgenowskie. Astronomowie sądzą, że bąble te zostały utworzone przez potężne wiatry generowane gdy młode gwiazdy zderzają się i rozpychają otaczające je pył i gaz. W ten sposób opróżnione obszary są natychmiast wypełniane przez gorący materiał zaobserwowany przez obserwatorium Chandra.

Astronomowie wykryli niezwykły podział mgławicy. Jej zachodnia (prawa) strona jest wypełniona gorącym gazem o masie około 4300 razy większej od masy Słońca. Ta ilość, oraz jasność gazu w paśmie rentgenowskim sugerują, że zachodnia część NGC 604 w całości jest napędzana wiatrem owych 200 gorących i masywnych gwiazd. Jej wschodnia część, zawierając masę zaledwie 1750 razy większą od Słońca a jej jasności w paśmie rentgenowskim nie można wytłumaczyć oddziaływaniem młodych gwiazd. Bąble w tym regionie zdają się być starsze – zatem najpewniej powstały zarówno w wyniku oddziaływania gwiazd jak i supernowych.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *