Tranzyt super Neptuna

Tranzyt super Neptuna

Tranzyt super Neptuna

16.01.2009

Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) odkryli planetę nieco większą i masywniejszą od Neptuna okrążającą gwiazdę oddaloną o 120 lat świetlnych od Ziemi. Nowa exoplaneta o numerze katalogowym HAT-P-11b jest 4,7 razy większa od Ziemi i 25 razy cięższa. Dla porównania Neptun jest 3,8 razy większy i 17 razy cięższy od Ziemi.

HAT-P-11b został odkryty ponieważ przechodzi przed tarczą gwiazdy macierzystej (wykonuje tranzyt) i w tym czasie powoduje spadek jej jasności  o około 0,4%. Powtarzający się spadek jasności został wykryty przez sieć małych, automatycznych teleskopów (HATNet), rozmieszczonych na Hawajach i w Arizonie, zarządzanych przez CfA. HAT-P-11b jest jedenastą planetą odkrytą przez HATNet i zarazem najmniejszą odkrytą dzięki tranzytowi.

Detekcje tranzytowe są szczególnie cenione przez astronomów ponieważ spadek jasności wskazuje na rozmiar planety. Łącząc te dane z pomiarami prędkości radialnej (efektu dopplerowskiego) wykonanymi przez duże teleskopy takie jak Keck astronomowie mogą określić masę planety.

Kilka exoplanet podobnych do Neptuna odkryto w programach bazujących na analizie prędkości radialnej jednak HAT-P-11b jest drugą, której tranzyt zaobserwowano. Nowo zaobserwowana planeta znajduje się na ciasnej orbicie, której pokonanie zajmuje jej zaledwie 4,88 dnia. W efekcie jej atmosfera jest ogrzewana do temperatury prawie 900 K. Sama gwiazda jest o około 25% mniejsza od Słońca i nieznacznie chłodniejsza.

Jest również bardzo prawdopodobne, że w układzie znajduje się przynajmniej jeszcze jedna planeta, jednak konieczne jest zebranie większej ilości danych aby potwierdzić jej istnienie i wyznaczyć właściwości.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *