Super masywne czarne dziury nie są winne powstrzymywania procesu tworzenie nowych gwiazd

Super masywne czarne dziury nie są winne powstrzymywania procesu tworzenie nowych gwiazd

Super masywne czarne dziury nie są winne powstrzymywania procesu tworzenie nowych gwiazd

21.01.2009

Zespół astronomów z Uniwersytetu Yale odkrył, że galaktyki przestają tworzyć gwiazdy dużo wcześniej niż znajdujące się w ich jądrach super masywne czarne dziury osiągną najbardziej energetyczną fazę – co oznacza, że nie mogą być one odpowiedzialne za doprowadzanie do zatrzymania procesu tworzenia nowych gwiazd.

faza wysokiej jasności, kiedy AGN są największe, najjaśniejsze i wydzielają najwięcej energii, nie jest odpowiedzialna za zatrzymanie procesów powstawania młodych gwiazd

Kevin Schawinski

Do niedawna astronomowie sądzili, że aktywne jądra galaktyczne (AGN – Active galactic nuclei) – super masywne, niezwykle energetyczne czarne dziury obserwowane w centrum wielu młodych galaktyk – gdy osiągną odpowiednie rozmiary stają się odpowiedzialne za zatrzymywanie procesu tworzenia nowych gwiazd. Uważano że AGN pożywiają się otaczającym je gazem produkując tak wielkie ilości energii, rozgrzewającej otaczający je materiał w galaktyce do temperatur uniemożliwiających ochłodzenie i kondensację niezbędne do powstania nowych gwiazd.

Jednak nowe wyniki pokazują, że zatrzymanie następuje znacznie wcześniej w czasie życia AGN – wyraźnie wyprzedzając okres, w którym zaczyna on intensywnie świecić. „Ta faza wysokiej jasności, kiedy AGN są największe, najjaśniejsze i wydzielają najwięcej energii, nie jest odpowiedzialna za zatrzymanie procesów powstawania młodych gwiazd „- mówi Kevin Schawinski, astronom z Yale będący głównym autorem artykułu prezentującego wyniki, który zostanie opublikowany w lutowym numerze Astrophysical Journal Letters.

Aby uzyskać możliwie pełny obraz AGN astronomowie zbadali obrazy 177 galaktyk wykonane przez dwa teleskopy kosmiczne. Wśród badanych obiektów były również takie, gdzie aktywne jądra były przesłonięte przez znajdujący się w galaktykach macierzystych pył i gaz; jak również te, w których widok AGN z Ziemi nie był przesłonięty.

Odejmując światło AGN astronomowie zauważyli, że wszystkie galaktyki z aktywnymi jądrami zaprzestały tworzenia nowych gwiazd setki milionów lat temu. „Kluczowym wynikiem jest odkrycie, że w galaktykach obecnie tworzących gwiazdy nie ma AGN „- dodaje Meg Urry -” To mówi nam, że AGN załączają się długo po tym, jak galaktyka zaprzestaje tworzyć nowe gwiazdy.”

„Po raz pierwszy dokonaliśmy pomiarów rzeczywistego odstępu czasu pomiędzy zaprzestaniem wytwarzania nowych gwiazd przez galaktykę, a przejściem AGN w fazę jasną „- mówi Schawinski, natomiast jeżeli chodzi o winowajcę -” to być może, że jest nim wcześniejsza, ciemna faza istnienia AGN. Niezależnie od tego co jest odpowiedzialne, wyniki badań zmieniają nasze rozumienie procesów odpowiedzialnych za wyłączanie tworzenia gwiazd.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *