Sonda IBEX rozpoczyna tworzenie mapy krawędzi Układu Słonecznego

Sonda IBEX rozpoczyna tworzenie mapy krawędzi Układu Słonecznego

Sonda IBEX rozpoczyna tworzenie mapy krawędzi Układu Słonecznego

13.01.2009

Po dwóch miesiącach prac przygotowawczych, w czasie których sensory sondy zostały dostrojone do optymalnej wydajności obserwatorium IBEX (Interstellar Boundary Explorer) rozpoczęło zbieranie danych mających na celu stworzenie pierwszych map krawędzi heliosfery – obszaru kosmosu, które znajduje się pod wpływem Słońca.

Otrzymaliśmy wspaniałe wstępne wyniki jednak podobnie do rzemieślnika, który tka barwne płótna z pojedynczych nici również sensory IBEX potrzebują czasu – sześciu miesięcy – by stworzyć kompletną mapę nieba

Dr David McComas

Do obrazowania IBEX wykorzystuje wysoko energetyczne neutralne atomy (ENA), dzięki czemu po raz pierwszy powstaną globalne mapy interakcji między pędzącym z prędkością milionów kilometrów na godzinę wiatrem słonecznym a rozrzedzonym gazem wypełniającym przestrzeń pomiędzy gwiazdami określanym jako medium międzygwiezdne. Mapy będą tworzone przez dwie kamery rejestrujące ENA, które dokonują pomiarów neutralnych atomów nadlatujących z krawędzi Układu Słonecznego z prędkościami od 150 km/godzinę do 40 milionów km/godzinę. Każdy z sensorów wykorzystuje proces wymiany ładunku, który zamienia neutralny atom w naładowany jon, który następnie można wykryć i zbadać.

Sensory wyglądają z przeciwnych stron obserwatorium w kierunku prostopadłym do skierowanej w stronę Słońca osi rotacji obserwatorium. Podczas gdy ABEX wiruje 4 razy na minutę zmierzone atomy ENA wypełniają okrągły pas nieba tworząc kolejny fragment mapy. Podczas gdy oś obrotu sondy śledzi Słońce zobrazowane obszary przemieszczają się względem nieba uzupełniając brakujące miejsca.

„Otrzymaliśmy wspaniałe wstępne wyniki jednak podobnie do rzemieślnika, który tka barwne płótna z pojedynczych nici również sensory IBEX potrzebują czasu – sześciu miesięcy – by stworzyć kompletną mapę nieba” – mówi dr David McComas kierujący badaniami IBEX. -” Na razie niezwykłe wzory tej fascynującej interakcji dopiero zaczynają się ujawniać.”

IBEX umożliwi astronomom zbadanie struktury i dynamiki zewnętrznej heliosfery oraz zrozumienie jak następuje akceleracja i przemieszczanie się naładowanych cząstek w tym złożonym i niezwykle ważnym regionie. Ponadto misja odpowie na ważne wyzwanie stojące przed projektami eksploracji kosmosu przez astronautów – ponieważ to właśnie ten region jest odpowiedzialny za ochronę Ziemi i jej otoczenia przed większością promieniowania galaktycznego.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *