Naukowcy odkryli meteoryty dowodzące istnienia asteroid z skorupą podobną do Ziemskiej

Naukowcy odkryli meteoryty dowodzące istnienia asteroid z skorupą podobną do Ziemskiej

Naukowcy odkryli meteoryty dowodzące istnienia asteroid z skorupą podobną do Ziemskiej

07.01.2009

Zespół geochemików z Uniwersytetu Maryland (UoM) odkrył, że dwa rzadkie meteoryty odnalezione na Antarktydzie w zeszłym roku pochodzą z nieznanej, starożytnej asteroidy, która posiadała zewnętrzną warstwę skorupy podobną w składzie do skorupy ziemskich kontynentów. Informacja została opublikowana w magazynie Nature i jest pierwszym doniesieniem o odnalezieniu materiału pochodzącego z asteroidy o podobnej do Ziemi skorupę. Ponadto skały te reprezentują najstarszy przykład skał o tej budowie kiedykolwiek odnaleziony.

To co jest najbardziej niezwykłe w tych skałach to fakt że mają składpodobny so ziemskiej andezytowej skorupy kontynentalnej – skał podnaszymi stopami „- mówi James Day. -„Nigdy wcześniej nie widzieliśmytakich meteorytów.

James Day

Według autorów publikacji,  meteoryty te wskazują na wcześniej nieznaną różnorodność materiału, jaki powstał wcześnie w historii Układu Słonecznego.

„To co jest najbardziej niezwykłe w tych skałach to fakt że mają skład podobny so ziemskiej andezytowej skorupy kontynentalnej – skał pod naszymi stopami „- mówi James Day. -„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takich meteorytów.”

Day mówi, że jego zespół skupił się na wyjaśnieniu jak różne obiekty w Układzie Słonecznym mogły wytworzyć skorupę o tak podobnej budowie. „Pokazujemy, że stało się tak w wyniku ograniczonego przetopienia asteroidy, co dowodzi, że powstanie skorupy andezytowej jest możliwe w wyniku działania mechanizmów odmiennych od tektoniki płyt, odpowiedzialnej za powstawanie takich skał na Ziemi.”

Dwa meteoryty o numerach katalogowych GRA 06128 i GRA 06129 zostały odnalezione w polach lodowych Graves Nunatak w trakcie ekspedycji ANSMET w sezonie 2006/2007. Day i jego zespół natychmiast zwrócił na nie uwagę ze względu na wyjątkowo dużą zawartość oligoklazów – jasnych minerałów z rodziny skaleni. „Wyniki badania wieku tych skał wskazują że powstały ponad 4,52 miliarda lat temu, w trakcie narodzin Układu Słonecznego. W połączeniu z danymi wskaźników izotopów tlenu dane te wskazują, że meteoryty te pochodzą z asteroidy a nie z planety.”

Znanych jest kilka obiektów w pasie asteroid, które mają cechy podobne do odnalezionych na Antarktydzie meteorytów. Wśród nich jest badana niedawno przez europejską sondę Rosetta asteroida 2867 Steins. Te obiekty – klasyfikowane jako typ E – odznaczają się znacznym albedo co pasuje do ciał o skorupach zawierających znaczącą ilość skalenia.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *