Globalne ocieplenie na exoplanecie

Globalne ocieplenie na exoplanecie

Globalne ocieplenie na exoplanecie

28.01.2009

Na Ziemi martwimy się prognozowaną zmianą temperatury atmosfery o kilka stopni w ciągu następnego stulecia. Fronty atmosferyczne potrafią na krótki czas zmienić temperaturę o kilkadziesiąt stopni. Natomiast na innych planetach sytuacja wygląda inaczej – astronomowie opublikowali w magazynie Nature raport na temat exoplanety gdzie globalne ocieplenie jest spektakularnym zjawiskiem a temperatura wzrosła o 700 stopni w ciągu kilku zaledwie godzin.

Planeta ta o symbolu katalogowym HD8606b to gazowy olbrzym okrążający gwiazdę oddaloną o 200 lat świetlnych od nas. Jest ekstremalnie wydłużona orbita pozwala oddalić się od gwiazdy macierzystej na odległość podobną do odległości Ziemia – Słońce, by następnie umieścić planetę  bliżej, niż od Słońca oddalony jest Merkury. Sensory podczerwone na pokładzie teleskopu kosmicznego NASA Spitzer zmierzyły temperaturę planety gdy ta znalazła się najbliżej swej gwiazdy i wykryły falę gorąca, która podniosła temperaturę powierzchni exoplanety z 800 do 1500 stopni Kelwina w czasie zaledwie sześciu godzin.

„To pierwsza obserwacja zmian pogody zachodzących w czasie rzeczywistym na planecie poza Układem Słonecznym „- mówi główny autor artykułu Greg Laughlin z Obserwatorium Lick Uniwerstytetu Kalifornii w Santa Cruz. -” Wyniki te są niezwykle ciekawe ponieważ dostarczają ważnych wskazówek na temat cech atmosfery exoplanety.”

„Mimo odkrycia już prawie 200 exoplanet niezwykłość i różnorodność tych nowych światów nadal zachwyca a zarazem zadziwia mnie „- dodaje Paul Bulter z Carnegie Institution for Science, który wykonał precyzyjne pomiary prędkości gwiazdy macierzystej umożliwiając określenie orbity exoplanety. Precyzja tych obliczeń była krytycznym elementem eksperymentu. Obserwacje za pomocą teleskopu podczerwonego musiały precyzyjnie trafić w moment, w którym planeta przechodziła za gwiazdą. Zniknięcie planety w trakcie drugorzędnego zaćmienia pozwoliły na wykonanie pomiarów kalibracyjnych a te z kolei umożliwiły określenie temperatury planety.

Masę HD8606b szacuje się na czterokrotnie większą od Jowisza, a okrężenie orbity zajmuje jej 111 dni. W punkcie najbliższym gwiazdy macierzystej planeta otrzymuje 800 razy więcej energii niż w punkcie najbardziej oddalonym.  14 lutego 2009 roku istnieje szansa, że astronomom uda się zaobserwować trazyt planety przed tarczą gwiazdy macierzystej.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *