Astronomowie z Uniwersytetu Princeton i Japonii łączą siły badając Wszechświat

Astronomowie z Uniwersytetu Princeton i Japonii łączą siły badając Wszechświat

Astronomowie z Uniwersytetu Princeton i Japonii łączą siły badając Wszechświat

15.01.2009

Astronomowie z Uniwersytetu Princeton oraz Japońskiego Narodowego Obserwatorium Optycznego (NAOJ) połączyli siły by wykorzystując nowe instrumenty zainstalowane na teleskopie Subaru na Hawajach w ciągu kolejnych 10 lat badać nieznane zakątki bliskiego Wszechświata oraz odkryć tajemnice ukryte w jego dalekiej przeszłości.

Porozumienie pod nazwą NAOJ-Princeton Astrophysics Collaboration (N-PAC) dostarczy możliwości wymiany zasobów naukowych oraz zapewni wsparcie długoterminowych projektów badawczych, w których astronomowie z Princeton i Japonii będą brali udział na równych prawach. Partnerstwo, o którego nawiązaniu powiadomiono dzisiaj w Mitaka w Japonii kontynuuje długą tradycję współpracy astronomów z Japonii i z Princeton w wielu dziedzinach badań astronomicznych.

W ramach projektu N-PAC astronomowie będą poszukiwać planet ukrytych w poświacie gwiazd wokół krążą. Odnalezienie ich to istotny krok w badaniach poszukujących odpowiedzi czy istnieje życie poza Ziemią. Ponadto będą przeszukiwać odległy Wszechświat by określić właściwości ciemnej energii. Ponadto zamierzają badać jak powstają i ewoluują galaktyki aby zrozumieć jak uzyskały one cechy, które obserwujemy w naszym otoczeniu.

Wszystkie te projekty badawcze będą możliwe dzięki nowej generacji instrumentom specjalnie zaprojektowanym do pracy z teleskopem Subaru. Wśród nich będą kamera cyfrowa HSC (Hyper Suprime-Cam) przeznaczona do wykonywania głębokich zdjęć znacznych obszarów nieba; HoCIAO (High Contrast Coronagraphic Imager with Adaptive Optics) – instrument zaprojektowany do wykrywania ciemnych obiektów w otoczeniu jasnych gwiazd poprzez maskowanie światła gwiazdy.

Teleskop Subaru – którego nazwa to japońskie określenie Plejad – jest jednym z największych teleskopów na świecie. Mający lustro o średnicy 8,2 metra teleskop optyczny i podczerwony – znajduje się na szczycie wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Szczyt ten wznosi się wysoko ponad gęste warstwy atmosfery czyniąc z tej lokalizacji jedno z najlepszych miejsc do badań astronomicznych. Teleskop jest własnością NAOJ.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *