Astronomom udało się rozwiązać zagadkę księżycowego pola magnetycznego

Astronomom udało się rozwiązać zagadkę księżycowego pola magnetycznego

Astronomom udało się rozwiązać zagadkę księżycowego pola magnetycznego

16.01.2009

Starożytne pole magnetyczne zamrożone w księżycowych skałach jest dowodem na to, że kiedyś również Księżyc miał w jądrze funkcjonujące dynamo.

Skały, który astronauci misji Apollo przywieźli na Ziemie z Księżyca przyniosły ze sobą zagadkę, której rozwiązanie musiało zaczekać prawie czterdzieści lat. Wiele z tych skał wykazywało magnetyzm, jednak nie był znany mechanizm jego powstania.

Tę zagadkę udało się właśnie rozwiązać naukowcom z Instytutu Technologii Massachusetts (MIT), którzy przeprowadzili najdokładniejszą analizę najstarszej i najbardziej prymitywnej ze skał, które przywieziono z Księżyca. Ślady magnetyczne zapisane w tej skale wskazują na to, że 4,2 miliarda lat temu Księżyc miał płynne jądro działające jak dynamo – podobnie jak ma to miejsce na Ziemi – które wytworzyło silne pole magnetyczne.

Skała, która dostarczyła dowodów od dawna była uznawana za wyjątkową. To najstarsza ze skał przywiezionych przez astronautów Apollo, która ponadto nie została w swej historii poddana znaczącym oddziaływaniom późniejszych zderzeń meteorytowych – jednym z efektów których jest skuteczne wymazywanie śladów wcześniejszych pól magnetycznych. Jest skałą starszą niż jakiekolwiek odnalezione na Marsie i na Ziemi.

„Wiele osób uważa, że to najciekawsza ze skał pochodzących z Księżyca „- mówi prof. Ben Weiss, główny autor artykułu publikującego wyniki który ukazał się w magazynie Science. Skała ta została odnaleziona podczas misji Apollo 17 przez Harrisona Schmidta, jedynego geologa, który kiedykolwiek wylądował na Księżycu.

Zespół szczegółowo przebadał śladowe pola magnetyczne niewielkiej próbki skały. Dane te pozwoliły wykluczyć inne źródła pola magnetycznego – takie jak na przykład krótkotrwałe, intensywne pola wywołane przez katastrofalne zderzenia meteorytowe. Pola takie trwają od kilku sekund do jednego dnia, a próbka wykazała, że musiała przebywać w polu magnetycznym przez miliony lat – a takie mogło jedynie zostać wytworzone przez długo działające dynamo magnetyczne.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *