Zdjęcia gór Eumenides Dorsum

Zdjęcia gór Eumenides Dorsum

Zdjęcia gór Eumenides Dorsum

28.11.2008

Wysokiej rozdzielczości stereoskopowa kamera na pokładzie misji ESA Mars Express wykonała zdjęcia pasma górskiego Eumenides Dorsum położonego 2° na południe od równika, 206° na wschód od umownego południka zerowego. Zdjęcia o rozdzielczości 13 metrów/piksel pokrywają obszar o powierzchni około 12 000 kilometrów kwadratowych. Góry położone zą na zachód od regionu Tharsis i stanowią część regionu Medusa-Fossae, który w większości okrywają pokłady popiołu wulkanicznego.

W rejonie tym znajduje się kilka liniowych struktur kilometrowej długości, pomiędzy którymi leżą kanały. Na całym obszarze widoczne są ślady działalności erozyjnej wiatru i – być może – wody. Choć atmosfera Marsa jest bardzo cienka w porównaniu do ziemskiej – o średnim ciśnieniu wynoszącym zaledwie 0,75% ciśnienia na Ziemi (czyli takim, jakie u nas panuje na wysokości 35 km) – potrafi być bardzo dynamiczna i w długich okresach czasu odgrywa dominującą rolę w kształtowaniu krajobrazu czerwonej planety.

Region ten zdominowany jest przez rzeźbę terenu powstałą ze skał osadowych ulegających erozji wiatrowej. Wiatr przenosi lotny materiał – taki jak ziarna piasku – i za jego pomocą powoli niszczy miękkie skały osadowe w okolicach istniejących wcześniej przerw strukturalnych – takich jak uskoki. Mniejsze wzgórza widoczne na zdjęciach, przypominające piramidy, również powstały w wyniku oddziaływania wiatru. Ponieważ wiatry w tym rejonie mają ustalony kierunek, również te wzgórza są zorientowane zgodnie z kierunkiem wiatru.

Płaskie obszary to najprawdopodobniej wystąpienia bardziej odpornych na erozję skał wulkanicznych. 

Barwy uzupełniono korzystając z trzech barwnych kanałów HRSC oraz kanału nadiru. Natomiast widoki perspektywiczne zostały wyliczone z wykorzystaniem cyfrowego modelu terenu uzyskanego za pomocą kamery stereoskopowej. Na stronie ESA znajduje się również trójwymiarowy anaglif.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *