Zdjęcia gór Eumenides Dorsum
Wysokiej rozdzielczości stereoskopowa kamera na pokładzie misji ESA Mars Express wykonała zdjęcia pasma górskiego Eumenides Dorsum położonego 2° na południe od równika, 206° na wschód od umownego południka zerowego. Zdjęcia o rozdzielczości 13 metrów/piksel pokrywają obszar o powierzchni około 12 000 kilometrów kwadratowych. Góry położone zą na zachód od regionu Tharsis i stanowią część regionu Medusa-Fossae, który w większości okrywają pokłady popiołu wulkanicznego.
W rejonie tym znajduje się kilka liniowych struktur kilometrowej długości, pomiędzy którymi leżą kanały. Na całym obszarze widoczne są ślady działalności erozyjnej wiatru i – być może – wody. Choć atmosfera Marsa jest bardzo cienka w porównaniu do ziemskiej – o średnim ciśnieniu wynoszącym zaledwie 0,75% ciśnienia na Ziemi (czyli takim, jakie u nas panuje na wysokości 35 km) – potrafi być bardzo dynamiczna i w długich okresach czasu odgrywa dominującą rolę w kształtowaniu krajobrazu czerwonej planety.
Region ten zdominowany jest przez rzeźbę terenu powstałą ze skał osadowych ulegających erozji wiatrowej. Wiatr przenosi lotny materiał – taki jak ziarna piasku – i za jego pomocą powoli niszczy miękkie skały osadowe w okolicach istniejących wcześniej przerw strukturalnych – takich jak uskoki. Mniejsze wzgórza widoczne na zdjęciach, przypominające piramidy, również powstały w wyniku oddziaływania wiatru. Ponieważ wiatry w tym rejonie mają ustalony kierunek, również te wzgórza są zorientowane zgodnie z kierunkiem wiatru.
Płaskie obszary to najprawdopodobniej wystąpienia bardziej odpornych na erozję skał wulkanicznych.
Barwy uzupełniono korzystając z trzech barwnych kanałów HRSC oraz kanału nadiru. Natomiast widoki perspektywiczne zostały wyliczone z wykorzystaniem cyfrowego modelu terenu uzyskanego za pomocą kamery stereoskopowej. Na stronie ESA znajduje się również trójwymiarowy anaglif.
Źródło:
- ESA Mars Express: The Euminedes Dorsum mountains on Mars
- Zdjęcie: ESA/ DLR/ FU Berlin (G. Neukum)