Rola źródlisk pochodzących z wód gruntowych w kształtowaniu topografii Marsa

Rola źródlisk pochodzących z wód gruntowych w kształtowaniu topografii Marsa

Rola źródlisk pochodzących z wód gruntowych w kształtowaniu topografii Marsa

11.12.2008

Dane oraz obrazy dostarczone przez sondę Mars Express wskazują, że wiele z tak zwanych „Osadów o Jasnej Tonacji” (LTD –Light Toned Deposits) – stanowiących jedne z najbardziej tajemniczych form topografii Marsa – zostało utworzonych przez ogromne ilości wód gruntowych, które przebiły się na powierzchnię czerwonej planety. Naukowcy sugerują, że wody gruntowe odegrały ważniejszą rolę w kształtowaniu powierzchni Marsa niż do tej pory sądzono. Wody te mogły także dawać schronienie prymitywnym formom życia w okresie, gdy planeta zaczynała wysychać.

LTD są obszarami, które w największym stopniu przypominają obszary skał osadowych na Ziemi. Są też najbardziej tajemniczymi rejonami Marsa, a mechanizmy ich powstania pozostają nieznane, choć próbowano wyjaśnić ich pochodzenie na wiele sposobów, w tym wskazując na możliwe pochodzenie wulkaniczne.

LTD zostały odkryte pod koniec lat 70. przez misję Viking i od tego czasu stanowią temat intensywnych dyskusji. Formacje te występują na znacznych obszarach regionów Arabia Terra, Chaotic Terrain oraz Valles Marineris – w rejonie tarczy wulkanicznej Tharsis.

Teraz, dzięki danym dostarczonym przez Mars Express naukowcy sugerują, że obszary te są młodsze niż do tej pory sądzono. A.Rossi i jego współpracownicy opublikowali wyniki badań w sierpniowym numerze Journal of Geophysical Research, sugerując że niektóre z tych obszarów mogły zostać naniesione przez wielkoskalowe źródliska wód gruntowych, które gwałtownie przebiły się na powierzchnię, być może w różnych momentach historii Marsa.

Przedstawiona analiza sugeruje, że wody gruntowe mogły odegrać znacznie większą rolę w historii Marsa niż dotychczas sądzono. Uwodnione minerały, stosunkowo niedawno utworzone, zostały odkryte w tym rejonie. Ponieważ z jednej strony osady są stosunkowo młode a jednocześnie powstały zapewne w obecności wody istnieje możliwość, że stanowiły schronienie dla mikrobiologicznego życia przed suchym i ostrym klimatem współczesnego Marsa, być może eliminując konieczność istnienia stabilnej atmosfery i trwałych zbiorników wodnych.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *