Kamera rentgenowska gotowa do badania Księżyca

Kamera rentgenowska gotowa do badania Księżyca

Kamera rentgenowska gotowa do badania Księżyca

07.12.2008

Instrument C1XS – zaawansowana kamera rentgenowska zaprojektowana przez Laboratorium Rutheforda Appleton i ISRO – jest w pełni sprawna i gotowa rozpocząć tworzenie mapy składu utworów powierzchni Księżyca. Kamera jest jednym z instrumentów na pokładzie indyjskiej sondy Chandrayaan-1.

Pomiary wykonane za pomocą wewnętrznych źródeł promieniowania służących kalibracji kamery zostały porównane z pomiarami wykonanymi przed startem. Porównanie wszystkich 24 detektorów pokazało, że pracują zgodnie z założeniami. Również przegląd danych systemowych nie wykazało jakichkolwiek anomalii. Na zakończenie testów otwarto pokrywę instrumentu i zebrano dane z oświetlonej jak również nieoświetlonej strony Księżyca. Przesłane dane pokazują widma wygenerowane przez komplet detektorów.

Naukowiec misji, Barry Kellet skomentował: -„cieszy nas, że linie zgadzają się tak dobrze. Dane są w 100% zgodne z przewidywaniami tła, zmierzonymi wcześniej w trakcie misji SMART-1. Pierwszy szczyt wykresu ma szerokość 100 eV co jest znakiem, że wszystkie czujniki są 1 100% sprawne.”

Główny inżynier C1XS – Chris Howe – dodaje: -” uruchomienie przeszło bez problemów. Zespół ISRO zapewnił nam czas dostępu do sondy, potrzebny by uruchomić instrument. Udało się to zrobić bardzo szybko.

Doskonała rozdzielczość widmowa instrumentu C1XS zademonstrowana podczas testów na Ziemi, została odtworzona na orbicie Księżyca. Zespół C1XS oczekuje z niecierpliwością na możliwość uzyskania widm rentgenowskich powierzchni Księżyca podczas wzrostu aktywności Słońca.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *