Błyszcząca gwiezdna choinka

Błyszcząca gwiezdna choinka

Błyszcząca gwiezdna choinka

16.12.2008

Święta dla astronomów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nadeszły nieco wcześniej pod postacią nowego dramatycznego zdjęcia przestawiającego wirujący wokół region NGC 2264 gaz. NGC 2264 to rejon nieba, w którym znajduję się gromada błękitnych gwiazd określana popularnie gromadą choinki świątecznej. NGC 2264 leży w odległości 2600 lat świetlnych od Ziemi w mało znanej konstelacji Jednorożca, położonej nieopodal gwiazdozbioru Oriona. Zdjęcie obejmuje obszar o przekątnej około 30 lat świetlnych.

William Herschel odkrył ten fascynujący obiekt gdy pod koniec XVIII wieku prowadził przegląd obiektów na niebie. Po raz pierwszy dojrzał gromadę gwiazd w styczniu 1784 roku natomiast trudniejszy do zaobserwowania blask mgławicy w Święta Bożego Narodzenia dwa lata później. Gromada jest jasnym obiektem widocznym już w lornetce. W niedużych teleskopach gwiazdy gromady przypominają rozświetloną lampkami choinkę świąteczną. Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu, widoczna na górze, jest w zasięgu nieuzbrojonego oka. Jest to masywny układ wielokrotny, który powstał z obłoku molekularnego zaledwie kilka milionów lat temu.

Również obszary mgławicowe zawierają wiele interesujących struktur. Widoczna w dolnej części obrazu ciemna mgławica nosi nazwę mgławicy stożek (ang. Cone Nebula). Jest to obszar gazu cząsteczkowego intensywnie oświetlony ostrym światłem najjaśniejszych gwiazd gromady. Z kolei rejon na prawo od najjaśniejszej gwiazdy ma niezwykłą, podobną do futra, strukturę, która spowodowała, że nazywany jest mgławicą lisie futro (ang. Fox Fur Nebula).

Znaczna część zdjęcia jest zabarwiona na czerwono bowiem ogromne chmury gazu świecą w wyniku pobudzenia przez ultrafioletowe promieniowanie pochodzące od młodych, gorących gwiazd. Gwiazdy wydają się niebieskie, bowiem są młodsze, gorętsze i masywniejsze od Słońca. Część tego niebieskiego światła zostaje rozproszona przez pył, i jest widoczna w postaci mgławicy refleksyjnej w górnej części obrazu (świecący na czerwono gaz tworzy mgławicę emisyjną – bowiem emituje światło w wyniku pobudzenia przez światło UV).

Ten interesujący rejon jest doskonałym obszarem do prowadzenia badań nad powstawaniem gwiazd. Cały widoczny obszar jest tylko małą częścią ogromnego obłoku molekularnego, w którym powstaje obecnie kolejna generacja gwiazd. Oprócz „świątecznych obiektów” widocznych na tym zdjęciu obejmuje ona wiele interesujących obiektów ukrytych w zakamarkach mgławicy. W obszarze pomiędzy wierzchołkiem mgławicy stożek a najjaśniejszą gwiazdą na górze zdjęcia, znajduje się kilka obszarów, w których właśnie przychodzą na (wszech)świat młode gwiazdy. Dostrzegalne są nawet ślady intensywnego wiatru słonecznego tych młodych gwiezdnych embrionów.

Zdjęcie NGC 2264 obejmujące mgławicę Drzewko Świąteczne, zostało złożone ze zdjęć wykonanych za pomocą kamery szerokokątnej WFI zamontowanej na 2,2 metrowym teleskopie Max-Planck Society/ESO w obserwatorium La Silla w Chile. Położone w górach pustyni Atacama na wysokości 2400 m. n.p.m. obserwatorium ma dostęp do najciemniejszego i najczystszego nieba na Ziemi czyniąc z niego idealne miejsce do badań Wszechświata. Aby stworzyć to zdjęcie kamera WFI rejestrowała obraz przez ponad 10 godzin.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *