Wczesna historia planet jest zapisana w polu magnetycznym meteorytów

Wczesna historia planet jest zapisana w polu magnetycznym meteorytów

Wczesna historia planet jest zapisana w polu magnetycznym meteorytów

30.10.2008

Meteoryty są jednymi z najstarszych skał kiedykolwiek odnalezionych i właśnie dostarczyły nowych wskazówek dotyczących warunków, jakie miały miejsce w początkowym okresie powstawania Układu Słonecznego jednocześnie rozwiązując jedną z tajemnic tego okresu oraz podważając niektóre przyjęte idee na temat tego jak powstawały planety.

Według naukowca zajmującego się planetami na MIT, Benjamina P Weissa, starożytne meteoryty, podobnie jak twarde dyski odzyskane ze starożytnego komputera, wciąż zachowują zapis pola magnetycznego z okresu, kiedy powstawały planety.

Profesor Weiss wraz z pięcioma współautorami przeanalizował fragmenty trzech meteorytów sklasyfikowanych jako angryty, uważane jako jedne z najstarszych skał w Układzie Słonecznym. Wyniki ich prac opublikowano w październikowym numerze magazynu Science.

Ku zaskoczeniu analiza pokazała, że w trakcie powstawania Układu Słonecznego, kiedy pył oraz większe cząstki dysku wokół Słońca zderzały się ze sobą i zwierały by tworzyć coraz większe obiekty a wreszcie planety, nawet obiekty znacznie mniejsze od planet, o średnicach około 160 km, były wystarczająco duże, by roztopić się prawie w całości.

To całkowite roztopienie skalistych obiektów, które w przyszłości miały stworzyć planety, określanych mianem planetozymali, doprowadziło do rozdzielenia ich składowych minerałów – lżejsze, w tym krzemiany, migrowały ku powierzchni tworząc skorupę, podczas gdy cięższe, zawierające m.in. żelazo zapadało się w kierunku jądra. Jądro owe w wyniku ruchu wirowego uruchamiało efekt dynama wytwarzający pole magnetyczne. Badaczom udało się zbadać śladowe wskaźniki pól magnetycznych wytworzonych przez te wczesne dynama zapisanych w meteorytach, które upadły na Ziemię.

„Magnetyzm meteorytów długo stanowił naukową zagadkę „- wyjaśnia Weiss, a odkrycie, że tak małe ciała niebieskie mogły przetopić się i wytworzyć pole magnetyczne jest istotnym krokiem w kierunku odnalezienia odpowiedzi na te pytanie.

Do niedawna sądzono, że planetozymale, podobne do obserwowanych obecnie w Układzie Słonecznym asteroid, które zlepiły się tworząc planety były „jednolitym, nieprzetopionym materiałem skalnym, pozbawionym struktur dużej skali „- wyjaśnia Weiss. -” Teraz okazuje się, że wiele z obiektów, które później utworzyły planety, same było mini-planetami o wykształconych skorupie, płaszczu i jądrze.”

To odkrycie może zmienić sposób postrzegania przez teoretyków mechanizmów powstawania samych planet. Jeżeli mniejsze ciała były już roztopione w momencie zderzania prowadzącego do powstawania większych obiektów to może to w znaczący sposób zmienić naszą wiedzę na temat procesów, które zachodziły w okresie niemowlęctwa planet – czasu, kiedy powstawały ich wewnętrzne struktury. Efektem tych procesów może być na przykład rozkład minerałów w skorupie, płaszczu i jądrze Ziemi.

„W trakcie ostatniej dekady nasza wizja wczesnej historii Układu Słonecznego przeszła coś na kształt mini rewolucji napędzanej nowymi możliwościami analityki geochemicznej „- dodaje Weiss. -” W naszych badaniach wykorzystaliśmy techniki geofizyczne aby niezależnie przebadać wiele z tych nowych idei.”

„Wydarzenia następowały niezwykle szybko w młodym Układzie Słonecznym „- kontynuuje Weiss. Niektóre z badanych angrytów powstały zaledwie 3 miliony lat od momentu narodzin Układu Słonecznego szacowanego na 4 568 milionów lat temu. Angryty te pokazują, że pochodzą z obiektów mających pole magnetyczne o sile 20 – 40% dzisiejszego ziemskiego pola magnetycznego. -” Przyzwyczailiśmy się do idei, że efekt magnetycznego dynamo jest obecnie rzadkim fenomenem. Wydaje się jednak, że było powszechne w krótkotrwałych planetozymalach wczesnego Układu Słonecznego”.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *