W tym roku Taurydy mogą być źródłem wyjątkowych bolidów

W tym roku Taurydy mogą być źródłem wyjątkowych bolidów

W tym roku Taurydy mogą być źródłem wyjątkowych bolidów

5.11.2008

Miłośnicy astronomii mają szansę ujrzeć wyjątkowo jasne bolidy pochodzące z roju Taurydów w tym tygodniu. Według przewidywań tegoroczne Taurydy powinny być wyjątkowo obfite ponieważ jest szansa, że Ziemia przejdzie przez zagęszczenia materii pozostawionej przez kometę 2P/Encke.

Meteory powstają w wyniku spalania drobin skalnych wpadających w atmosferę Ziemi w ogromnymi prędkościami. Rój Taurydów pochodzi ze strumienia kometarnych śmieci pozostawionych przez starożytną kometę, która kiedyś uległa dezintegracji pozostawiając po sobie strumień drobnych cząstek oraz kometę 2P/Encke. Ziemia weszła w szeroki ślad tej komety z początkiem października, a 5 i 12 listopada będzie przechodziła przez zagęszczenia w jego obszarze. Najlepsze warunki, ze względu na fazy Księżyca, wypada 5 listopada.

Taurydy nie są obfitym rojem, jednak w ich obszarze występuje zagęszczenie, być może wywołane rezonansami grawitacyjnymi z Jowiszem, orbitujące wokół Słońca z okresem 3,4 roku. Według Davida Ashera z Obserwatorium Astronomicznego Armagh w Irlandii, Ziemia znajdzie się na granicy tego zagęszczenia, co oznacza, że możemy oczekiwać około 20 meteorów w każdej godzinie, a wśród nich kilku wyraźnie jaśniejszych.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *