Pogoda utrudnia misję Phoenixa na powierzchni Marsa

Pogoda utrudnia misję Phoenixa na powierzchni Marsa

Pogoda utrudnia misję Phoenixa na powierzchni Marsa

29.10.2008

W wyniku osiągnięcia stanu awaryjnie niskiej mocy zasilania spowodowanego pogarszającymi się warunkami pogodowymi lądownik NASA Phoenix przełączył się w tryb awaryjny (safe mode) późnym popołudniem 28 października. Choć inżynierowie spodziewali się wystąpienia problemów wynikających z nadejścia marsjańskiej jesieni a co za tym idzie mniejszej ilości energii dostarczanej przez Słońce lądownik nieoczekiwanie przełączył się jednocześnie na stronę „B” zduplikowanej elektroniki oraz wyłączył jeden z dwóch akumulatorów.

 

    Jesteśmy w trakcie dogrywki przedłużającej misję i zdajemy sobie sprawę, że jej koniec może nadejść w każdej chwili. Zespół inżynierów robi wszystko, by utrzymać sondę przy życiu i nadal prowadzić prace badawcze

Barry Goldstein

W trybie awaryjnym lądownik zaprzestaje wykonywania wszelkich nie będących krytycznymi dla funkcjonowania pojazdu, czynności i oczekuje instrukcji od zespołu na Ziemi. W ciągu kilku godzin od otrzymania informacji o przejściu w ten tryb, zespół inżynierów w Laboratorium Napędu Rakietowego NASA (JPL) w Pasadena i Lockheed Martin w Denver przesłał lądownikowi instrukcje nakazujące załączenie i rozpoczęcie ładowania wyłączonego akumulatora. Wydaje się przy tym, że nie utracono zbyt wiele cennej energii.

Warunki atmosferyczne w obszarze lądowania sondy w północnym obszarze podbiegunowym Marsa wyraźnie pogarszają się w ostatnich dniach – temperatura nocą spada do -96°C, w dzień wzrasta zaledwie do -45°C. To najniższe temperatury od początku misji. Dodatkowo, słaba burza pyłowa w rejonie lądownika oraz pojawiające się chmury z zawieszonego pyłu lodowego, ograniczają ilość światła docierającą do paneli słonecznych lądownika redukując jeszcze bardziej ilość generowanej energii. Niskie temperatury spowodowały iż we wtorek po raz pierwszy włączyły się grzałki podgrzewające akumulatory powodując dodatkowe obciążenie i tak już znacznie ograniczonego zapasu mocy.

Aby dać lądownikowi szansę na naładowanie akumulatorów oraz by oszczędzić energię postanowiono na kilka najbliższych dni zawiesić prace badawcze. Inżynierowie nie zamierzają podejmować próby przywrócenia normalnej pracy lądownika aż do najbliższego weekendu

„To trudny czas dla Phoenixa „- mówi kierownik projektu Barry Goldstein z JPL. -” Jesteśmy w trakcie dogrywki przedłużającej misję i zdajemy sobie sprawę, że jej koniec może nadejść w każdej chwili. Zespół inżynierów robi wszystko, by utrzymać sondę przy życiu i nadal prowadzić prace badawcze, jednak w tej chwili przetrwanie lądownika zależy od czynników, na które nie mamy wpływu, takich jak pogoda i temperatura na powierzchni Marsa.:

Przejście w tryb awaryjny nie wpłynęło na możliwości komunikacji z lądownikiem. Jednak zespół zdecydował odwołać środową sesję komunikacyjną, by oszczędzić energię. Kolejne łącze jest przewidywane na 21:30 czasu pacyficznego w środę.

Zespół poinformował o planach wyłączania, po kolei, czterech grzałek w celu zmniejszenia poboru prądu. Przejście w tryb awaryjny we wtorek spowodowało, że inżynierowie przesłali lądownikowi polecenie wyłączenia dwóch grzałek zamiast, planowanej, jednej. Jedna z tych grzałek podgrzewała elektronikę sterującą roboczym ramieniem lądownika, oraz analizatorem TEGA. Druga – służyła do ogrzewania modułu pirotechnicznego, który nie został wykorzystany od momentu lądowania. Ich wyłączenie ma pozwolić misji na przedłużenie czasu, w którym sonda będzie dostarczać zdjęć z powierzchni Marsa oraz badać pogodę w rejonie lądowania.

Misja sondy, oryginalnie planowana na 90 dni, trwa już pięć miesięcy. Podczas gdy po lecie przychodzi jesień oczekiwano utraty części mocy. „To może być kwestią dni lub tygodni, zanim ilość mody generowanej przez Phoenixa spadnie poniżej minimum potrzebnego do funkcjonowania lądownika „- mówi kierownik zespołu w JPL, Chris Lewicki. -” Pozostało nam już niewiele możliwości oszczędzenia zużycia energii.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *