Naukowcy świętują inaugurację obserwatorium Pierre Auger

Naukowcy świętują inaugurację obserwatorium Pierre Auger

Naukowcy świętują inaugurację obserwatorium Pierre Auger

10.11.2008

Naukowcy z Pierre Auger Observatory, projektu mającego badać promienie kosmiczne o najwyższych energiach 14 listopada zamierzają uczcić inaugurację południowej stacji projektu w Malargüe w Argentynie. Wydarzenie to oznacza zakończenie pierwszej fazy budowy obserwatorium i początek fazy drugiej, obejmującej budowę stacji północnej w Kolorado w USA oraz rozbudowę stacji południowej.

Pierre Auger Observatory bada tajemnice wysoce energetycznych promieni kosmicznych – naładowanych cząstek, które docierają do Ziemi niosąc energie 10 milionów razy większe niż te, które potrafimy uzyskać na Ziemi w największych akceleratorach. Do tej pory nie wyjaśniono skąd cząstki te pochodzą i jakie mechanizmy mogą być odpowiedzialne za ich powstanie.

Aby obserwować te niezwykle rzadkie wydarzenia konsorcjum Pierre Auger Collaboration rozpoczęło w 2000 roku budowę Południowego Obserwatorium. Na projekt składa się 1600 detektorów rozmieszczonych na powierzchni 3000 km kwadratowych w argentyńskiej prowincji Mendoza na wschód od Andów. Wokół obszaru detektorów rozmieszczono 24 teleskopy fluorescencyjne obserwujące delikatną ultrafioletową poświatę emitowaną przez cząsteczki kaskady cząstek powstającej w atmosferze w wyniku przejścia przez nią promienia kosmicznego. W konsorcjum uczestniczy 350 fizyków z 70 instytucji w 17 krajach, które wspólnie pokryły koszt budowy szacowany na 53 mln dolarów.

Zespół naukowy Pierre Auger opublikował pierwsze wyniki badań w 2007 roku, odsłaniając nowe właściwości najbardziej energetycznych cząstek we Wszechświecie. Zespół odkrył między innymi, że rozkład kierunków, z których do Ziemi docierają te cząstki jest anizotropowy i skorelowany z położeniem pobliskich galaktyk, w których istnieją aktywne czarne dziury. Odkrycie to zostało uznane jako najważniejszy wynik naukowy 2007 roku przez wiele organizacji naukowych.

Zespół wykorzystał rosnącą liczbę detektorów by dokonać pomiarów spektrum energii promieni uzyskując najbardziej dokładne rezultaty wśród dotychczas prowadzonych badań tego zjawiska. Wykryto między innymi gwałtowny spadek strumienia w najbardziej energetycznej części spektrum co zgadza się z przewidywaniami mającej 40 lat teorii sugerującej, że promienie kosmiczne oddziałują z fotonami mikrofalowego promieniowania tła. Nowe dane określające limity występowania fotonów i neutrin w promieniowaniu kosmicznym wyznaczają szczegółowe kierunki poszukiwań mechanizmów powstawania promieniowania kosmicznego.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *