Cząstka cukru wskazuje obce życie

Cząstka cukru wskazuje obce życie

Cząstka cukru wskazuje obce życie

25.11.2008

W rejonie naszej Galaktyki, w którym mogą istnieć zamieszkałe planety astronomowie wykryli cząstki organicznego cukru, który jest bezpośrednio związany z początkami życia. Odkrycie to, częściowo finansowane przez Science and Technology Facilities Council zostało opublikowane na stronie arXiv/Astro-ph.

Międzynarodowy zespół naukowców, wśród których byli pracownicy University College London (UCL) wykorzystał francuski radioteleskop IRAM (Institut de RadioAstronomie Millimétrique) aby odszukać cząsteczkę w masywnym obłoku molekularnym, w którym zachodzą procesy gwiazdotwórcze, a który oddalony jest od nas o 26 000 lat świetlnych.

Dr Serena Viti z UCL będąca współautorem badań mówi: -” To ważne odkrycie ponieważ po raz pierwszy aldehyd glikolowy, podstawowy cukier, został wykryty w kierunku aktywnego regionu gwiazdotwórczego, w którym mogą istnieć planety, na których powstało życie.”

Cząsteczka aldehydu glikolowego została wcześniej wykryta jedynie w kierunku centrum Galaktyki, w rejonach, w których warunki są ekstremalnie trudne w porównaniu z resztą Drogi Mlecznej. Nowe odkrycie, w obszarze z dala od jądra galaktycznego sugeruje może wskazywać, że produkcja tej kluczowej dla życia cząstki może być zjawiskiem powszechnym w Galaktyce. To dobra wiadomość dla naukowców poszukujących obcego życia ponieważ powszechne jej występowanie zwiększa szanse na występowanie innych niezbędnych do powstania życia molekuł w rejonach, w których mogą istnieć podobne do Ziemi planety.

Zespół był w stanie wykryć aldehyd glikolowy dzięki wykorzystaniu teleskopu obserwującego ten region z dużą rozdzielczością kątową i jednocześnie w wielu zakresach widma. Obserwacje potwierdziły obecność trzech linii widmowych aldehydu glikolowego w wewnętrznych rejonach obłoku molekularnego.

Aldehyd glikolowy jest najprostszym z monosacharydów, cukrów które mogą reagować z propenalem (akroleiną) tworząc rybozę, jedną z podstawowych cegieł, z których zbudowany jest kwas rybonukleinowy (RNA) stanowiący jedną z najważniejszych cząstek potrzebnych do powstania życia.

Prof. Keith Mason, przewodniczący STFC podsumowuje: -” Odkrycie organicznej cząstki cukru w rejonie, w którym powstają gwiazdy jest niezwykle ekscytujące i dostarcza niezwykle istotnych informacji do poszukiwania obcego życia. Takie badania, połączone z innymi projektami astronomicznymi zwiększa naszą wiedzę na temat Wszechświata i umiejscawia Wielką Brytanię w czołówce astronomicznej świata.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *