Bolid uchwycony przez kanadyjską sieć kamer

Bolid uchwycony przez kanadyjską sieć kamer

Bolid uchwycony przez kanadyjską sieć kamer

6.11.2008

Po raz drugi w tym roku Grupa Meteorytowa Uniwersytetu Zachodniego Ontario (The University of Western Ontario’s Meteor Group – UWO MG)uzyskała rzadkie zdjęcia przelatującego meteorytu, który być może spadł ostatecznie na Ziemię. Meteoryt został zauważony o 5:28 rano czasu lokalnego 15 października przez wszystkie siedem kamer sieci Western Southern Ontario Meteor Network. Astronomowie z UWO MG podejrzewają, że część meteoru przetrwała upadek i kilkaset gramów dotarło na Ziemię.

Badając uzyskane zdjęcia, astronomowie oszacowali, że meteor dotarł na wysokość 37 kilometrów, gdzie znacznie zwolnił. Większość meteorów spala się na wysokości 60 – 70 kilometrów, jednak w tym przypadku jeden lub więcej małych meteorytów mogło przetrwać spotkanie z atmosferą. Astronomowie jako przypuszczalny obszar upadku wskazują rejon na północ od Guelph. Zbadano również początkową trajektorię lotu przed zderzeniem i okazało się, że należała do rodziny typowych skalistych asteroid, dających początek zbudowanym głównie z krzemianów meteorytom, stanowiącym 95% meteorytów znajdywanych na Ziemi.

W marcy ta sama sieć zarejestrowała meteor spadający w kierunku obszaru cieśniny Parry. Sieć złożona jest z kamer wyposażonych w obiektywy typu rybie oko, umożliwiające fotografowanie całego nieba. Dzięki wykorzystaniu trzech lub więcej kamer możliwe jest precyzyjne wyznaczenie trajektorii w przestrzeni.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *