Teleskop orbitalny ESA COROT po raz pierwszy zaobserwował „trzęsienie słońca” na innych gwiazdach

Teleskop orbitalny ESA COROT po raz pierwszy zaobserwował „trzęsienie słońca” na innych gwiazdach

Teleskop orbitalny ESA COROT po raz pierwszy zaobserwował „trzęsienie słońca” na innych gwiazdach

23.10.2008

Badania Słońca technikami przypominającymi badania sejsmologiczne otworzyły nową erę w rozumieniu wnętrza naszej gwiazdy. Obserwatorium orbitalne CNES/ESA COROT zastosowało tę samą technikę do badania trzech gwiazd, po raz pierwszy zaglądając bezpośrednio we wnętrza gwiazd innych niż Słońce.

 

    Dla detekcji tak drobnych oscylacji gwiazdowych z dużej odległości konieczna jest nie tylko czułość instrumentu obserwacyjnego, ale również możliwość prowadzenia ciągłych obserwacji. Aby uzyskać pewność musimy o zagadnienia podejść z właściwym instrumentem, obserwującym z przestrzeni kosmicznej

Malcolm Fridlund

Gdy odkryto globalne oscylacje Słońca naukowcy zdali sobie sprawę, że otworzyli okno umożliwiające zajrzenie do wnętrza Słońca. Podobnie jak rozchodzenie się fal sejsmicznych we wnętrzu Ziemi dostarcza informacji na temat ukształtowania struktur we wnętrzu naszej planety, podobnie fale akustyczne przemieszczając się we wnętrzu Słońca zbierają i ukazują nam procesy zachodzące wewnątrz naszej gwiazdy.

Oscylacje te mogą być obserwowana również na innych gwiazdach. Mogą być rejestrowane w postaci zmian światła emitowanego przez gwiazdę podczas przemieszczania się powierzchni gwiazdy – tę właśnie technikę wykorzystuje COROT. Zebrane dane pokazują wewnętrzną strukturę gwiazdy oraz dostarczają informacji na temat procesów w wyniku których energia z jądra gwiazdy jest transportowana na jej powierzchnię.

„Inne techniki umożliwiające oszacowanie oscylacji gwiazd zostały wykorzystane podczas prowadzenia obserwacji z powierzchni Ziemi, jednak mają one konkretne ograniczenia „- mówi współautor badań, Malcolm Fridlund, naukowiec ESA w programie COROT z Europejskiego Centrum Technologii i Badań Kosmicznych (European Space Research and Technology Centre – ESTEC) w Holandii.

„Złe warunki pogodowe, połączone z niemożnością prowadzenia obserwacji za dnia wymuszają na astronomach przerwy w obserwacji „- kontynuuje Fridlund. -” A dla detekcji tak drobnych oscylacji gwiazdowych z dużej odległości konieczna jest nie tylko czułość instrumentu obeerwacyjnego, ale również możliwość prowadzenia ciągłych obserwacji. Jakakolwiek bowiem przerwa wprowadza do danych szumy które mogą skutecznie zamaskować właściwy sygnał. Zatem aby uzyskać pewność musimy o zagadnienia podejść z właściwym instrumentem, obserwującym z przestrzeni kosmicznej.”

Trzy zbadane przez obserwatorium COROT gwiazdy – HD499933, HD181420 i HD181906 – są podobne do Słońca i znajdują się na tyle daleko, że nie oślepiają czułego 27-cm teleskopu obserwatorium zaprojektowanego do wykrywania drobnych zmian jasności gwiazd.

„Fakt, że COROT z powodzeniem zbadał wnętrza podobnych Słońcu gwiazd za pomocą bezpośrednich pomiarów jest ogromnym osiągnięciem na drodze ogólnego zrozumienia gwiazd „- dodaje Fridlund. -” Dodatkowo badania te dając materiał porównawczy, pozwalają lepiej zrozumieć działanie naszego Słońca.”

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *