Sonda NASA MESSENGER ukazuje kolejne wcześniej nieznane obszary Merkurego

Sonda NASA MESSENGER ukazuje kolejne wcześniej nieznane obszary Merkurego

Sonda NASA MESSENGER ukazuje kolejne wcześniej nieznane obszary Merkurego

29.10.2008

Sonda NASA drugi raz w tym roku przelatując nad zniszczoną przez meteoryty powierzchnią Merkurego sfotografowała kolejne, nigdy wcześniej nie widziane obszary wewnętrznej planety Układu Słonecznego. Ponadto sonda dostarczyła kilku kolejnych nowych odkryć naukowych i przesłała setki nowych zdjęć i pomiarów powierzchni, atmosfery i pola magnetycznego Merkurego. Sonda MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging, w skrócie MESSENGER, przeleciała koło Merkurego około 8:40 czasu UT, jednocześnie wykonując istotny manewr wspomagania grawitacyjnego niezbędny do uzyskania kursu, który umieści sondę na orbicie Merkurego w 2011 roku. W trakcie przelotu sfotografowano 30% obszarów nigdy wcześniej nie obserwowanych przez sondy kosmiczne.

 

    Obszar powierzchni Merkurego, który zobaczyliśmy z bliska po raz pierwszy jest większy niż powierzchnia Ameryki Południowej

Sean Solomon

„Obszar powierzchni Merkurego, który zobaczyliśmy z bliska po raz pierwszy jest większy niż powierzchnia Ameryki Południowej „- mówi Sean Solomon, kierownik badań oraz dyrektor Katedry Ziemskiego Pola Magnetycznego w Instytucie Carnegie w Waszyngtonie. -” W połączeniu z danymi z pierwszego przelotu i uzyskanymi przez sondę Mariner 10 uzyskaliśmy fotografie około 95% powierzchni planety.”

Instrumenty badawcze na pokładzie sondy pracowały intensywnie w trakcie przelotu. Kamery wykonały ponad 1200 zdjęć powierzchni podczas gdy laserowy wysokościomierz wykonał profil topograficzny. Porównanie obserwacji magnetosfery podczas drugiego przelotu z danymi uzyskanymi w trakcie pierwszego dostarczyło ważnych wskazówek na temat natury wewnętrznego pola magnetycznego planety i ukazało nowe cechy jej magnetosfery (obszaru wokół planety, w którym pole magnetyczne Merkurego przeważa pole magnetyczne Słońca).

„Wcześniejsze przeloty wykonane zarówno przez Marinera 10 jak i MESSENGERa dostarczyły danych dotyczących wschodniej półkuli planety „- wyjaśnia Brian Anderson z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Laurel. -” Ostatni przelot dostarczył pomiarów zachodniej półkuli Merkurego i dzięki nim ustaliliśmy, że pole magnetyczne planety jest bardzo symetryczne.”

Laserowy wysokościomierz (Mercury Laser AltimeterMLA) dokonał pomiarów topografii umożliwiając po raz pierwszy powiązanie wysokiej rozdzielczości pomiarów topograficznych z fotografiami.

„MLA zebrał pomiary wysokości w rejonach, dla których zdjęć dostarczył pierwszy przelot oraz sonda Mariner 10. Uzyskaliśmy także obrazy rejonów zbadanych przez wysokościomierz w styczniu „- mówi Maria Zuber, kierownik Wydziału Nauk o Ziemi, Atmosferze i Nauk Planetarnych MIT. -” Pomiary topograficzne znacznie ułatwiają nasze możliwości interpretacji geologii powierzchni Merkurego.”

Spektrometr MASCS (Mercury Atmospheric and Surface Composition Spectrometer) zbadał rzadką atmosferę Merkurego określaną mianem exosfery. Instrument poszukiwał śladów emisji sodu, wapnia, magnezu i wodoru. Obserwacje magnezu po raz pierwszy potwierdziły występowanie tego pierwiastka w exosferze planety. Wstępna analiza danych zdaje się wskazywać na zróżnicowanie dystrybucji sodu, wapnia i magnezu. Jednoczesne obserwacje tego rozmieszczenia zostały wykonane po raz pierwszy przez jakąkolwiek sondę otwierając nowe możliwości badania interakcji powierzchni planety i otaczającej ją exosfery.

Dostarczone zdjęcia po raz pierwszy odkrywają znaczące geologiczne zróżnicowanie powierzchni.

„Teraz, gdy kamery sondy MESSENGER dostarczyły zdjęć przeszło 80% powierzchni Merkurego, stało się jasne, że w odróżnieniu od Marsa czy Księżyca, powierzchnia Merkurego jest jednolicie bardzo stara i intensywnie zniszczona przez kratery, z znacznymi obszarami młodszych równin wulkanicznych leżącymi we wnętrzu oraz pomiędzy ogromnymi basenami impaktowymi „- mówi Mark Robinson z Uniwersytetu Stanowego Arizony w Tempe.

Źródło:

  • NASA
  • Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *